لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۰

ايران قول همکاری بيشتر با بازرسان اتمی سازمان ملل را داد - 2003-06-22


ايران قول داد تا برای بازرسی های اتمی سازمان ملل متحد و رفع نگرانی های مربوط به ساختن احتمالی تسليحات اتمی از سوی تهران، به طور فعالی همکاريهای لازم را به عمل آورد.

غلامرضا آقازاده، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران، روز شنبه گفت ايران همکاری های خودرا با بازرسين اتمی سازمان ملل متحد افزايش خواهد داد. وی همچنين اظهار خوشبينی کرد که ايران و سازمان بين المللی انرژي اتمی برای بازرسی های بی مقدمه که مورد در خواست مقامات سازمان ملل متحد بود به توافقهای لازم دست يابند.

ليکن عليرغم اين، مقامات ايرانی همچنان از دادن اجازه برای انجام آزمايش زيست محيطی از نيروگاه کلايه تهران خودداری می کنند. مقامات ايرانی گفتند از آنجائی که اين نيروگاه غير اتمی است بنا بر چنين تقاضائی غيرقانونی و غير قابل قبول است.

روز جمعه، سازمان بين المللی انرژی اتمی به ايران تأکيد کرد تا برای اثبات عدم وجود برنامه های تسليحات اتمی اجازه دهد تا به مجتمع کلايه دسترسی داشته باشد.

در اوايل ماه جاری، بازرسان تسليحاتی خواسته بودند تا از نيروگاه کلايه آزمايش زيست محيطی به عمل آورند ، ولی اجازه دستيابی به آنان داده نشد.

يک مقام ارشد آمريکائی روز جمعه گفت، دولت بوش برای پيش گيری ايران برای ساختن تسليحات اتمی،دست زدن به عمليات نظامی عليه ايران را از مد نظر دور نداشته است

XS
SM
MD
LG