لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

نامه سناتور بران بک به سفير فرانسه درآمريکا Brownback presses French About Iranian Opposition Figures - 2003-06-21


سناتور“سام براون بک" در باره گروه مخالف حکومت ايران به دولت فرانسه فشار آورده و می گويد " رهبران مخالف دولت ايران را به ايران باز نگردانيد".

پريچهر فرزام، سنای آمريکا

"سام براون بک" عضو حزب جمهوريخواه از ايالت کانزاس در سنای آمريکا در نامه ای که به "ژان- داويد لوويت" Jean David Levitte سفير فرانسه در واشنگتن ارسال داشته، به دولت فرانسه توصيه کرده است عملی عليه رهبران گروه مخالف حکومت ايران انجام ندهد.

سناتور "براون بک" عضوارشد کميته روابط خارجی سنای آمريکا در نامه اش می نويسد: " من اين نامه را با فوريت فراوان در ارتباط با عمليات اخير دولت متبوع شما عليه رهبران مخالف رژيم ايران برايتان می نويسم".

"براون بک" که در گذشته از جنبشهای طرفدار آزادی و دموکراسی در ايران حمايت کرده و حتی خود "لايحه دموکراسی ايران" را به سنای آمريکا تسليم داشته است؛ در پيروی از اصل آزادی بيان به سفير فرانسه می نويسد که "من به فرانسه – که خود سابقه ای طولانی در حمايت از حقوق بشر و آزادی بيان دارد – توصيه ميکنم که بر طبق آرمانهايش رفتار کند و از انجام عملی که او را به حکومت تروريست ايران پيوند خواهد زد، پرهيز کند".

"براون بک سپس مينويسد "برداشت من اينست که سالها قبل، از سوی دولت فرانسه به اين افراد پناهندگی سياسی داده شده است و آنان هنگام بازداشت، بطور قانونی در کشور شما اقامت داشته اند. اکنون بنا بر گزارشهای رسيده، دولت متبوع شما قصد دارد که رهبران اين گروه مخالف رژيم ايران را بوسيله کشور ثالثی به ايران مسترد کند".

مسئله اشاره به جاه طلبی های هسته ای ايران در روزهای اخير که بيش از پيش آمريکا و اتحاديه اروپا را نگران کرده است نيز از متن نامه سناتور آمريکائی دور نمانده است. سناتور "براون بک" در بخش ديگری از نامه خود در باره استرداد گروه مخالف رژيم ايران مي نويسد" کاملاً روشن و آشکاراست که نتيجه اين عمل شما، به تلافی انتقادهای سياسی آنان از رژيم ايران و بويژه فاش کردن اطلاعات بسيار حساس و دقيق در باره برنامه های هسته ای ايران ، قطعاً باعث مرگ اين افراد خواهد شد".

سناتور براون بک در نامه اش به سفير فرانسه می گويد" آمريکا و فرانسه در مورد مجاهدين خلق نگرانی های مشترکی دارند اما هيچ گروهی از انسانها، در خور سرنوشتی که مورد نظر شماست نمی باشند. فرانسه شايد با فرستادن اين افراد توجه کوتاه مدتی به رژيم تهران بکند، اما بی شک احترام خود را در سراسر جهان از دست خواهد داد.

علاوه بر آن، مطمئن هستم که شما نيز از تظاهرات اعتراض آميزی که بيش از يک هفته است در داخل ايران جريان دارد بخوبی آگاه هستيد. بی شک فرانسه خواهان آن نيست به يک رژيم تروريستی که عليه مردم خود که برای بدست آوردن آزادی صدای خويش را به اعتراض گشوده اند ، کمک کند".

سناتور "براون بک" آنگاه به سابقه دوستی مشترک دو کشور فرانسه و آمريکا طی قرنهای گذشته اشاره ميکند و می گويد " هنگامی که آمريکا برای بدست آوردن استقلال خود می جنگيد، اين فرانسه بود که به او کمک کرد". و سپس به فرانسه توصيه می کند که " با يک اقدام نا مناسب، به سنت پر بار و غنی خود در دفاع از آزادی پشت نکند".

XS
SM
MD
LG