لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

ايران اجازه بازرسی از يک شرکت مستقر در تهران را به بازرسان سازمان ملل نمی دهد - 2003-06-21


ايران می گويد به بازرسان اتمی سازمان ملل متحد اجازه نخواهد داد از محيط اطراف يک کارخانه برق در نزديکی تهران نمونه برداری کنند.

غلامرضا آقازاده، رئيس سازمان انرژی اتمی ايران اواخر روز جمعه گفت درخواست سازمان بين المللی انرژی اتمی برای نمونه برداری از مؤسسه الکتريکی کلايه غيرقانونی و غير قابل قبول است زيرا اين محل يک ساختمان اتمی نيست. اين اظهار نظر ديروز پس از آن ايراد شد که سازمان بين المللی انرژی اتمی از ايران خواست بمنظور ثابت کردن اينکه فاقد برنامه سلاحهای اتمی است، اجازه دسترسی کامل بازرسان اين سازمان را به تأسيسات مربوط خود صادر کند.

بازرسان اوايل اين ماه خواستار نمونه برداری از محيط کارخانه کلايه شدند اما دسترسی آنها به اين محل پذيرفته نشد.

يک مقام بلند پايه آمريکا ميگويد دولت پرزيدنت بوش اقدام نظامی را عليه ايران بمنظور جلوگيری از ساخت اتمی توسط اين کشور مردود ندانسته است اما چنين اقدامی را مورد توجه و بررسی قرار نداده است.

جان بالتون، معاون وزارت امور خارجه آمريکا به راديوی بريتانيا گفت، پرزيدنت بوش کرارا ً گفته است کليه راهها در اختيار است اما اقدام نظامی به گفته او بسيار بسيار دور از ذهن است.

ايالات متحده آمريکا ايران را متهم کرده است که ميکوشد سلاحهای اتمی بسازد. اما ايران تأکيد ميورزد که هدف برنامه اتمی اين کشور توليد برق است.

غلامرضا آقازاده در يک کنفرانس خبری گفت ايران سعی خواهد کرد بيش از گذشته همکاری کند و اظهار خوش بينی کرد که با سازمان بين المللی انرژی اتمی به توافق خواهد رسيد. وی گفت ايران سعی خواهد کرد نگرانيهای بين المللی را تخفيف دهد.

محمد البرادعی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی نيز در مصاحبه ای با خبرگزاری رويتر گفت وی اطمينان دارد که ايران درخواهد يافت که همکاری با سازمان او به نفع آنکشور است. البرادعی گفت تهران هرچه زودتر به همکاری بپردازد اين مسئله سريعتر حل و فصل خواهد شد. اين سخنان زمانی ايراد می شود که يک روز قبل از آن سازمان بين المللی انرژی اتمی به ايران تأکيد کرده بود که برای اثبات اينکه ايران دارای برنامه های سری اتمی نيست در امر بازرسی از آن کشور به آن سازمان وسعت عمل بيشتری داده شود.

از طرفی يکی از مقامات ارشد آمريکائی می گويد، دولت بوش برای جلوگيری ايران از توليد تسليحات اتمی، عمليات نظامی عليه آن کشور را از نظر دور نکرده است. جان بولتن

XS
SM
MD
LG