لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۱

تازه ترين نمونه خودسوزی در برابر سفارت فرانسه در لندن - 2003-06-20


امروز يک مرد ايرانی در برابر سفارت فرانسه در لندن به عنوان اعتراض نسبت به سرکوب اعضای سازمان مجاهدين خلق در فرانسه خود را آتش زد. پليس انگلستان فوراً آتش را خاموش کرد و آن مرد را که سخت مصدوم شده بود با حالتی وخيم به بيمارستان رساند.

اين خودسوزی تازه ترين نمونه از يک رشته خودسوزی های طرفداران مجاهدين خلق در پاريس و لندن، روم، پايتخت ايتاليا و بِرن، پايتخت سوئيس است پليس فرانسه می گويد يکی از سه تظاهرکننده ای که چهارشنبه خود را در پاريس آتش زده بود يک روز بعد، جان سپرد. اعتراضهای مجاهدين نسبت به اقدام روز سه شنبه پليس فرانسه است که حدود ۱۶۰ تن از ايرانيان تبعيدی را که عضو سازمان مجاهدين خلق هستند بازداشت کرد. آمريکا و اتحاديه اروپا مجاهدين را يک گروه تروريستی شناخته اند و مقامات فرانسه می گويند که مجاهدين خلق نقشه کشيده بودند که به سفارتخانه ها و کنسولگری های جمهوری اسلامی در اروپا حمله کنند. مجاهدين که با رژيم تهران مخالفند تا همين اواخر پايگاه اصلی شان در عراق بود.

از جمله کسانی که در پاريس بازداشت شدند مريم رجوی، همسر معسود رجوی، رهبر مجاهدين خلق، است. مجاهدين ده سال پيش اعلام کردند که مريم رجوی به مقام رياست جمهوری ايران انتخاب شده است. مجاهدين خلق در انفلاب اسلامی فعالانه شرکت داشتند و در راستای به قدرت رساندن رژيم ملايان نقش عمده ای داشتند اما پس از آنکه رژيم اسلامی قدرت مطلقه را در ايران قبضه کرد مجاهدين را که رقيب خود می ديد به شدت سرکوب کرد. رهبران مجاهدين ابتدا به فرانسه گريختند اما چند سال بعد دولت فرانسه آنها را از کشور اخراج کرد.

مجاهدين سپس مجبور شدند به صدام حسين، مستبد پيشين عراق، متوسل شوند. صدام به آنها در عراق پناهگاه و پايگاه داد اما در پايان جنگ اخير در عراق، مجاهدين خلق مجبور شدند شروع به تحويل دادن سلاح های خود به نيروهای آمريکا کنند.

XS
SM
MD
LG