لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۰

خواست سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی از جمهوری اسلامی - 2003-06-19


سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی، وابسته به سازمان ملل متحد، از جمهوری اسلامی خواست امکان بازرسی ها و مراقبت های مداوم ِ تأسيسات هسته ای ايران را فراهم سازد. اين خواست پس از آن مطرح شده که آمريکا رژيم تهران را به توليد مخفيانه سلاح های اتمی متهم ساخته است.

سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی در جلسه ای که در مقر خود در وين، پايتخت اتريش، تشکيل داده امروز بيانيه ای صادر کرد و از رژيم ايران خواست به آن سازمان امکان دسترسی کامل در کليه اوقات بدهد تا سوء ظنی که در مورد سرگرم بودن دولت ايران به اجرای يک برنامه هسته ای سرّی پيش آمده است برطرف شود. بيانيه سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی يک روز پس از آن صادر شد که بررسی گزارش کارشناسان آن سازمان افشا کرد که رژيم ايران از اعلام اطلاعات در باره وارد کردن و فرايند و انبار کردن مواد و مصالح هسته ای عليرغم تعهدی که سپرده بود خودداری کرده است.

پرزيدنت بوش می گويد دنيا اين وضعيت خطرناک را که ايران اسلحه هسته ای تحصيل يا توليد کند تحمل نخواهد کرد و جهانيان بايد در پشتيبانی از اين فکر که نبايد گذاشت جمهوری اسلامی به جنگ افزارهای هسته ای دست يابد متحد و مصمم باشند. يک موضوع ديگر که بين دولت پرزيدنت بوش و رژيم تهران اصطکاک بوجود آورده به تظاهرات اخير مردم ايران برای دستيابی به آزادی بيشتر است. اين اعتراضها نمايانگر خشم و نارضائی مردم ايران نسبت به محمد خاتمی، رئيس جمهور و هم نسبت به ملايانی است که مردم آنها را انتخاب نکرده اند و جلوی اصلاحات را در ايران گرفته اند.

رژيم تهران آمريکا را متهم ساخته که اعتراضات ملت ايران را برانگيخته و در امور داخلی ايران دخالت می کند. واشنگتن می گويد چنين کاری نکرده است و خشم مردم ايران نسبت به رژيم، يک احساس خودجوش بوده و نيازی به تحريک نداشته است. پرزيدنت بوش روشن ساخته است که تحت هر شرايطی، مردم آزاديخواه ايران از پشتيبانی معنوی وی برخوردار هستند.

XS
SM
MD
LG