لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۳

سه ايرانی ديگر در اروپا به عنوان اعتراض نسبت به سرکوب اعضای سازمان مجاهدين دست به خودسوزی زدند - 2003-06-19


سه ايرانی ديگر در اروپا به عنوان اعتراض نسبت به سرکوب اعضای سازمان مجاهدين خلق در فرانسه، در دو رويداد جداگانه دست به خودسوزی زدند. يک زن که روز چهارشنبه خود را به عنوان اعتراض سوزانده بود در بيمارستان در گذشت. در تظاهراتی که توسط دست کم بيست نفر در برابر سفارت فرانسه در رُم، پايتخت ايتاليا، برپا شده بود دو مرد ايرانی خود را آتش زدند. پليس ايتاليا فورا ً دخالت کرد و آتش را روی لباس و بدن آنها خاموش کرد. يک ايرانی ديگر هم در تظاهرات مشابهی که در بِرن، پايتخت سوئيس، برگزار شده بود خود را آتش زد. مقامات درباره وضعيت آن سه خودسوز اطلاعاتی نداده اند.

يک زن و يک مرد ايرانی هم که ديروز در تظاهرات مشابهی در پاريس خود را آتش زده بودند در وضعيت وخيمی به سر می برند. ضمنا ً در پايتخت فرانسه برای دومين روز پياپی تظاهرات عليه بازداشت جمعی اعضای سازمان مجاهدين خلق توسط پليس فرانسه ادامه دارد. پليس پاريس امروز ۶۰ تن از تظاهرکنندگان را بازداشت کرد.

روز سه شنبه پليس فرانسه حدود ۱۶۰ تن از ايرانيان تبعيدی را که عضو سازمان مجاهدين خلق هستند بازداشت کرد و هنوز ۲۶ نفر از آن عده تحت بازداشت به سر می برند. مجاهدين خلق که با رژيم تهران مخالفند تا همين اخيرا ً پايگاه اصلی شان در عراق بود.

از جمله کسانی که هنوز در پاريس تحت بازداشت قرار دارند مريم رجوی، همسر مسعود رجوی، رهبر مجاهدين خلق است. مجاهدين ده سال پيش اعلام کردند که مريم رجوی به مقام رياست جمهوری ايران انتخاب شده است. مريم رجوی امروز از طرفداران خود خواست از خودسوزی و مصدوم ساختن خود اجتناب کنند ولی به اعتراضهای مسالمت آميز عليه اين بازداشتها ادامه بدهند.

آمريکا و کشورهای اتحاديه اروپا سازمان مجاهدين خلق را يک گروه تروريستی شناخته اند. ديروز رئيس سازمان اطلاعات و جاسوسی فرانسه به خبرنگاران گفت که مجاهدين خلق نقشه کشيده بودند به سفارتخانه ها و کنسولگری های جمهوری اسلامی در کشورهای اروپائی حمله کنند اما مشخصا ً نگفت کدام جاها هدف مورد نظر مجاهدين بوده است.

مجاهدين خلق در انقلاب اسلامی فعالانه شرکت داشتند و در راستای به قدرت رساندن رژيم ملايان نقش عمده ای داشتند اما پس از آنکه رژيم اسلامی قدرت را در ايران کاملا ً قبضه کرد مجاهدين را که رقيب خود می ديد به شدت سرکوب کرد. رهبران مجاهدين ابتدا به فرانسه گريختند اما چند سال بعد دولت فرانسه آنها را از کشور بيرون کرد. مجاهدين سپس به صدام حسين، ديکتاتور پيشين عراق، متوسل شدند و صدام به آنها در عراق پناهگاه و پايگاه داد اما در پايان جنگ اخير در عراق، مجاهدين خلق مجبور شدند سلاح های خود را به نيروهای آمريکا تسليم کنند.

XS
SM
MD
LG