لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

بوش: دنيا در دست نيافتن جمهوری اسلامی به سلاح های هسته ای متحد و مصمم باشد - 2003-06-18


پرزيدنت بوش می گويد دنيا بايد در پشتيبانی از اين فکر که نبايد دست يابی جمهوری اسلامی را به جنگ افزارهای هسته ای تحمل کرد متحد و مصمم باشد. رئيس جمهور آمريکا اين سخنان را امروز در کاخ سفيد همزمان با اظهارات نماينده آمريکا در سازمان بين المللی اتمی ايراد کرد.

نماينده آمريکا در جلسه شورای اجرائی سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی، وابسته به سازمان ملل متحد، در وين، پايتخت اتريش، گفت برنامه هسته ای ايران موجب نگرانی شديد است. آقای کِنِث بريل، در جلسه سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی که برای بحث درباره گزارش کارشناسان دائر بر اينکه ايران اطلاعات مربوط به واردات و فرآيند و انبار کردن مواد هسته ای خود را به آن سازمان اعلام نکرده گفت ايران بايد به بازرسی های جدی تری در مورد تأسيسات هسته اش تن بدهد.

علی اکبر صالحی، نماينده جمهوری اسلامی در جلسه سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی اتهاماتی را که آمريکا عليه رژيم جمهوری اسلامی عنوان کرده رد کرد و گفت که ايران تهيه، توليد و کاربرد جنگ افزارهای هسته ای را منافی اصول اخلاقی خود می داند. اکنون سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی بايد تضميم بگيرد که نسبت به گزارش کارشناسان خود که نشان می دهد رژيم تهران در مراعات موافقتنامه های ناظر بر بازرسی های هسته ای قصور کرده است چه واکنشی نشان بدهد. تحليلگران می گويند صدور يک قطعنامه شديد اللحن در محکوميت رژيم جمهوری اسلامی و ملزم ساختن آن به پذيرش بازرسی های شديد تر بعيد به نظر می رسد اما صدور يک قطعنامه با لحن ملايم تر محتمل تر خواهد بود. گزارش رسمی کارشناسان بين المللی زمانی مطرح شده که گفته می شود دولت ايران به تلاش برای تهيه سلاح های اتمی پرداخته است. نماينده جمهوری اسلامی در سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی امروز گفت آن سازمان گزارش خود را به گونه ای تهيه کرده است که رضايت خاطر آمريکا را فراهم سازد و گفت متن گزارش سازمـان بين المللی انـرژی اتمـی می توانست متعادل تر تنظيم شود. مقامات رژيم جمهوری اسلامی، آمريکا را متهم ساختند که سازمان بين المللی انرژی زير فشارِ بيش از حد قرار داده تا عليه ايران اقدام کند. اين تحولات با اعتراضهای ايرانيان عليه رژيم جمهوری اسلامی همزمان شده است.

رويدادهای وين زمانی بوقوع می پيوندد که تظاهرات دانشجويی ايان وارد هشتمين روز خود شده است و رئيس جمهوری آمريکااعلام کرده است آمريکا در کنار تظاهر کنندگان ايستاده است. رئيس جمهوری آمريکا از حکومت ايران خواسته است با تظاهر کنندگان با احترام رفتارکنند.

XS
SM
MD
LG