لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

دستگيری اعضای سازمان مجاهدين خلق توسط پليس فرانسه - 2003-06-17


پليس فرانسه امروز سه شنبه در پاريس عمليات گسترده ای عليه اعضای سازمان مجاهدين خلق به مورد اجرا گذاشت و ۱۶۵ نفر از جمله مريم رجوی را که از ديدگاه مجاهدين رئيس جمهور ايران شناخته می شود دستگير کرد.

دستور اين پيگردها توسط قاضی ضد تروريسم مشهور، ژان لويی بورگيه Jean-Louis Bruguiere صادر شده است. در گزارش آمده است که بيش از هزار و دويست مامور پليس در اين عمليات در سيزده نقطه شرکت داشتند.

در يکی از اين عمليات، پليس از قرار به مقر اروپايی سازمان مجاهدين در " اُور سور اواز" در شمال پاريس يورش برد و رويهمرفته ۱۶۵ تن از مجاهدين را دستگير کرد.

ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا، سازمان مجاهدين خلق را يک سازمان تروريست می شناسند. اما اين نخستين بار است که مقامات فرانسوی دست به بازداشت افراد اين سازمان زده اند.

پليس فرانسه می گويد مقادير زيادی کامپيوتر و مطالب رايانه ای و حدود يک ميليون دلار پول نقد از مجاهدين به غنيمت گرفته است. مقامات وزارت کشور فرانسه می گويند قاضی ضد تروريسم، سازمان مجاهدين را يک سازمان تبه کارشناخته است که هدفش ترتيب دادن عمليات تروريستی و تأمين پول برای تشکيلات تروريستی است.

علی صفوی، سخنگوی مجاهدين در لندن گفت اين اتهامها عليه مجاهدين بی اساس است. او تلفنی به خبرنگاران گفت حمله پليس فرانسه اقدامی برای جلب رضايت رژيم بنيانگرای ايران بوده است.

سازمان مجاهدين خلق بيش از بيست سال بود که برای سرنگونی رژيم تهران فعاليت می کرد و داخل خاک عراق، ارتش داشت. مقامات فرانسه گفتند مريم رجوی، همسر مسعود رجوی، رهبر مجاهدين نيز که مجاهدين او را در سال ۱۹۹۳ رئيس جمهور آينده ايران اعلام کردند در ميان دستگير شدگان است.

مجاهدين خلق در انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۸ در راستای به قدرت رساندن آيت الله خمينی نقش داشتند اما بعدا ً مغضوب رژيم اسلامی که قبضه اش بر قدرت در ايران محکم شده بود قرار گرفتند. مجاهدين توسط حکومت آخوندی ايران به گونه ای وحشيانه سرکوب شدند. رهبران مجاهدين به فرانسه گريختند اما در سال ۱۹۸۶ از فرانسه رانده شدند و به صدام حسين، ديکتاتور پيشين عراق، پناه بردند و در عراق پناهگاه و پايگاه يافتند. در پی عمليات نظامی عليه صدام به رهبری آمريکا، مجاهدين خلق با نيروهای ائتلاف ترک مخاصمه کردند و سلاح های خود را به نيروهای آمريکا تسليم کردند.

در تهران، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی خبر دستگيری رهبران مجاهدين را در فرانسه يک گام مثبت خواند و از فرانسه خواست با دستگير شدگان به مانند تروريست رفتار کند.

XS
SM
MD
LG