لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۳

اوضاع اطراف دانشگاه تهران صبح روز سه شنبه آرام بود - 2003-06-17


در تهران ديشب هم دانشجويان برای هفتمين شب پياپی به تظاهرات عليه رژيم جمهوری اسلامی ادامه دادند اما تعداد تظاهرکنندگان امشب بسيار کمتر از شبهای پيش بود.

بدنبال حمله بسيجيها به خوابگاه دانشجويان در روز شنبه نيروی انتظامی کوشيده است تا گروهای شبه نظامی افراطی را از تظاهر کنندکان دور نگاهدارد. اما بامداد امروز وضع در اطراف دانشگاه تهران که کانون اعتراضات ضد رژيم بوده است عمدتا ً آرام بود. در برخی ديگر از شهرستانها از جمله همدان، اصفهان و کرمان نيز قيامهائی صورت گرفت.

ديروز حکومت آخوندی تهران بار ديگر واشنگتن را به تحريک ناآرامی ها در ايران متهم ساخت. تهران اعتراضی رسمی به سبب آنچه که دخالت آشکار آمريکا در امور داخلی خود ميخواند به واشنگتن تسليم کرده است. در پی آن سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت که واشنگتن از تظاهر کنندگان تنها پشتيبانی معنوی ميکند و اقدام ديگری انجام نميدهد.

پرزيدنت بوش اعتراضات ايرانيان را عليه رژيم کشورشان اقدامی مثبت در راستای نيل ايرانيان به آرمان آزادی دانست. رئيس جمهوری آمريکا گفت آزادی انگيزه ای نيرومند است و اعتراضات مردم در تهران نشان می دهد که مردم ايران آرزومند کسب آزادی در ميهنشان هستند.

کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا گفت آمريکا تظاهرات و اعتراضات مردم ايران را عليه حکومت تأييد و ترغيب می کند اما ادعاهای زعمای رژيم را که می گويند آمريکا قيام مردم را برانگيخته رد کرد.

آقای پاول در هواپيمای خود که او را به مقصد کامبوج می برد به خبرنگاران گفت مردم ايران بايد اجازه داشته باشند برای احقاق حق خود که داشتن زندگی بهتری است دست به تظاهرات مسالمت آميز بزنند. وزير امور خارجه آمريکا گفت آمريکا ناآرامی های ايران را دامن نمی زند و اشاره کرد که رژيم ايران می کوشد مشکلات خود را به گردن ديگران بياندازد.

روز يکشنبه بيش از ۲۵۰ ناراضی ايرانی، از جمله عده ای از روشنفکران، روزنامه نگاران، اصلاح طلبان و شخصيت های روحانی، اعلاميه شديداللحنی در پشتيبانی از حق دانشجويان به بيان نظراتشان عليه رژيم اسلامی محافظه کار ايران صادر کردند. در اين اعلاميه که لحن بسيار شديد آن بيسابقه است گفته شده است که مردم ايران حق دارند بر حکام کشورشان نظارت داشته باشند و در صورتی که مردم چنين تشخيص بدهند که حکامشان را نمی خواهند آن حکام بايد بروند. در اين بيانيه در اشاره به ملاهائی که بر ايران حکومت ميرانند گفته شده است که اگر به کسی اجازه داده شود که مقامی را اشغال کنند و آن مقام را يک مقام الهی و مطلقه بپندارد اين امر کفر و اهانت به بشريت و حيثيت انسانی است.

XS
SM
MD
LG