لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

امروز بار ديگر آمريکا از تظاهرات ضد دولتی در ايران پشتيبانی بعمل آورد - 2003-06-17


بعد از اينکه تهران آمريکا را به دخالت در امور داخلی ايران متهم کرد ، امروز آمريکا بار ديگر از تظاهرات ضد دولتی در ايران پشتيبانی بعمل آورد.

ريچارد باچر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، روز دوشنبه گفت ، دولت بوش، تظاهر کنندگان طرفدار دموکراسی در ايران را که برای ششمين شب متوالی در يکشنبه شب به تظاهرات خود در خيابانها ی تهران ادامه داده ا ند، مورد پشتيبانی اخلاقی قرار داده است نه چيز ديگر.

بامداد روز دو شنبه دولت ايران اعلام کرد يادداشت اعتراضی نسبت به آنچه که آن را مداخلات آشکار آمريکا در امور داخلی ايران خواند، به واشنگتن ارسال داشته است. ايران می گويد آمريکا تحريک به ناآرامی در ايران می کند و دولت ايرا ن حق دارد تا اقدامات قانونی بعمل آورد.

پرزيدنت بوش در حاليکه روز يک شنبه راجع به تظاهرات مردم در ايران سخن می گفت، اظهار داشت، تظاهرات گام مثبتی است در راه آزادی. اقای بوش گفت آزادی انگيزه ای است قوی و تظاهرا ت تهران نشانه ای است از اشتياق قوی ملت ايران برای آزادی.

بيش از ۲۵۰ تن از مخالفان دولت ايران شامل روشنفکران، روزنامه نگاران، اصلاح طلبان و شخصيت های مذهبی، با امضاء بيانيه ئی، موکداً از حقوق دانشجويان در آزادی بيان برای اظهار مخالفت عليه دولت محافظه کار اسلامی، پشتيبانی بعمل آوردند.

طی نامه سر گشاده ای با جملاتی محکم، که بی سابقه به نظر می رسد اعلام شد، ملت ايران حق دارند تا رفتار و کردار حکومتگران را تحت نظارت قرار دهند و هرگاه که لازم تشخيص دهند آنان را از کار بر کنار سازند. اين نامه در حاليکه به آخوند های حکومتگر اشاره می کند می گويد، اين کفر و توهين آشکار به کرامت انسانی است که به افراد اجازه داده شود که در جايگاه ولايت الهی و قدرت مطلقه تکيه زند.

تظاهرات شبانه در اطراف دانشگاه تهران، در پايتخت ايران که روز سه شنبه آغاز شد، رو به گسترش گذاشته است. از زمانی که، نيرو های خودسر به دانشجويان حمله ور گشتند و قوای انتظامی ظاهراً برای حفاظت آنان ، اقدامات امنيتی را افزايش دادند و دانشگاه تهران را به محاصره خود درآوردند، تظاهرات نيز تا حدی فرو کش کرده است. قوایضد اغتشاش دولت ايران، يک شنبه شب دانشگاه تهران را تحت محاصره قرار دادند و از نيروهای خودسر طرفدار دولت، خواستند تا برای سر کوبی دانشجويان به محيط دانشگاه حمله نبرند.

تظاهرات دانشجويان ايران دست کم به سه شهر ديگر ايران سرايت کرد و حد اقل موجب کشته شدن يک دانشجو گرديد، رسانه های گروهی ايران می گويند ۱۰۹ تن توسط نيروهای انتظامی ايران بازداشت گرديده اند.

XS
SM
MD
LG