لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۵۷

اعتراض رسمی دولت ايران به خاطر حمايت آمريکا از تظاهرات دانشجويان - 2003-06-16


دولت ايران می گويد در مورد آنچه که به قول رژيم تهران « مداخله آشکار» آمريکا در امور داخلی ايران است رسما ً به آمريکا اعتراض کرده است.

يک سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز در تهران به خبرنگاران گفت اعتراض دولت ايران به سفارت سوئيس در تهران که حافظ منافع آمريکا در ايران است تسليم شده است. دولت ايران می گويد اين واکنش نسبت به پشتيبانی علنی واشنگتن از تظاهرات و اعتراض های ضد دولتی مردم ايران است که در تهران جريان دارد.

رژيم تهران می گويد آمريکا در ايران ناآرامی برانگيخته و دولت ايران حق دارد عليه آمريکا اقدام قانونی به عمل آورد. جوانان ايرانی در پی شش روز اعتراض و تظاهراتی که ۶ شب پياپی جريان داشته، اوايل بامداد امروز هم به خيابانها ريختند و به تظاهرات عليه رژيم جمهوری اسلامی ادامه دادند.

پرزيدنت بوش ديروز درباره اعتراضات ايرانيان صحبت کرد و گفت اين تظاهرات گامی مثبت در راستای نيل ايرانيان به آرمان آزادی است. رئيس جمهوری آمريکا گفت آزادی انگيزه ای نيرومند است و اعتراضات مردم در تهران نشان می دهد که مردم ايران آرزومند کسب آزادی در ميهنشان هستند.

بيش از ۲۵۰ ناراضی ايرانی، از جمله روشنفکران، روزنامه نگاران، اصلاح طلبان و شخصيت های دينی، اعلاميه مؤکدی را در حمايت از حق دانشجويان به بيان نظراتشان عليه رژيم اسلامی محافظه کار ايران صادر کرده اند. در اين نامه سرگشاده که لحن بسيار شديد آن بيسابقه است گفته شده است که مردم ايران حق دارند بر حکام کشورشان نظارت داشته باشند و در صورتی که مردم چنين تشخيص بدهند که حکامشان بايد بروند، بايد بتوانند آنها را برکنار سازند. در اين بيانيه در اشاره به ملايانی که بر ايران حکومت ميرانند گفته شده است که اگر به کسی اجازه داده شود که مقامی را اشغال کنند و آن مقام را يک مقام الهی و مطلقه بپندارند اين امر کفر و اهانت به انسانيت و شئون انسانی است.

تظاهرات شبانه نزديک دانشگاه تهران سه شنبه گذشته شروع شد و پيوسته بزرگتر شد. پس از آنکه رژيم بر اقدامات امنيتی خود افزود و بسيجی ها و انصار حزب الله شروع به حمله به تظاهرکنندگان کردند از دامنه تظاهرات اندکی کاسته شد. پليس ضد شورش ديشب دانشگاه تهران را محاصره کرد و به انصار حزب الله هشدار داد به محوطه دانشگاه حمله نکنند و دانشجويان را کتک نزنند. صدای چند گلوله شنيده شد اما گزارشی از زخمی شدن کسی نرسيده است.

اعتراضات دانشجوئی حد اقل به سه شهر ديگر نيز گسترش يافته و به قتل دست کم يک نفر منجر شده است. رسانه های ايران گزارش می کنند که ۱۰۹ نفر بازداشت شده اند.

XS
SM
MD
LG