لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۸

سازمان بين المللی انرژی اتمی درباره فعاليتهای هسته ای ايران جلسه کرد - 2003-06-16


سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد، امروز در مقر آن سازمان در وين، پايتخت اتريش، تشکيل جلسه داده تا گزارشی را که حاکيست رژيم جمهوری اسلامی پيمان بين المللی منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را مراعات نکرده بررسی کند.

آقای البرادئی در سخنان خود مشخصا ً از ايران خواست يک مقاوله نامه ديگر با سازمان بين المللی انرژی اتمی امضا کند و برای بازرسان بين المللی دسترسی بيشتری به تأسيسات هسته ای ايران را فراهم سازد و به آنها اجازه بدهد به بازرسی های بيشتری در ايران اقدام کنند. مقامات ايران در وين گفتند که آنها سازمان بين المللی انرژی را مورد رسيدگی قرار می دهند. مقامات رژيم جمهوری اسلامی، آمريکا را متهم ساختند که سازمان بين المللی انرژی را زير فشار بيش از حد قرار داده تا عليه ايران اقدام کند.

محمد البرادئی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد، امروز درآغاز نشست يک هفته ای هئيت اجرائيه آن سازمان در وين، پايتخت اتريش، از دولت ايران خواست اطمينانهای قابل قبولی در مورد ماهيت مسالمت آميز برنامه های هسته ای خود بدهد.

آقای البرادئی در نشست محرمانه هئيت مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی گفت ايران در مورد گزارش کردن وجود انبار مواد هسته ای در آن کشور و استفاده از اين مواد و مصالح قصور کرده است اما مقامات ايران اکنون برای اصلاح اين وضعيت اقدام می کنند.

سخنگوی سازمان بين المللی انرژی اتمی گفت آن سازمان از ماه فوريه تا کنون بازرسانی به ايران فرستاده است ولی خواهان بروز شفافيت بيشتری از سوی ايران است. قبل از تشکيل جلسه گفته شده بود که سازمان بين المللی انرژی اتمی گزارشی را بررسی می کند که حاکيست رژيم جمهوری اسلامی پيمان بين المللی منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای را مراعات نکرده است.

گزارش محرمانه سازمان بين المللی انرژی اتمی که سازمانهای خبری غربی به آن دسترسی يافته اند حاکيست که رژيم ايران در تعهدات هسته ای بين المللی خود قصور کرده و استفاده از مواد و مصالح هسته ای در ايران را به سازمان بين المللی انرژی اتمی اطلاع نداده است.

خبرگزاری آسوسيتد پرس به نقل از محمد البرادئی، رئيس سازمان بين المللی انرژی اتمی، گزارش کرده است که آقای البرادئی به دولت ايران اصرار ورزيده است که به گونه ای باورپذير در مورد ماهيت مسالمت آميز فعاليتهای هسته ای خود اطمينان بدهد.

دولت پرزيدنت بوش رژيم تهران را متهم می کند که می کوشد اسلحه هسته ای تهيه کند اما دولت ايران اين موضوع را انکار می کند. وزيران امور خارجه کشورهای عضو اتحاديه اروپا نيز امروز در لوکزامبورگ درباره برنامه هسته ای ايران بحث کردند و گزارشهای خبرگزاری ها حاکيست که چندين تن از وزيران اروپائی بر اهميت اين امر که ايران بايد بازرسی های بيشتری را از سوی سازمان بين المللی انرژی بپذيرد تأکيد کردند و آنها هم از دولت ايران خواستند موافقتنامه ای را امضا کند که به بازرسان سازمان ملل متحد اجازه بازرسی از تأسيسات هسته ای ايران را بدهد.

XS
SM
MD
LG