لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۳

عمليات «عقرب صحرا» در عراق برای مقابله با طرفداران صدام شروع  شد - 2003-06-15


سربازان آمريکائی در عراق، بر شدت اقدامات خود برای ريشه کن ساختن نيروهای وفادار به صدام حسين رئيس جمهور مخلوع عراق ، افزوده اند. ارتش آمريکا امروز گفت عملياتی جديد را زير عنوان «عقرب صحرا» برای منزوی ساختن و شکست دادن بقايای هسته هائی که ميخواهند انتقال عراق را به دورانی از صلح و ثبات به تاخير بياندازند ، شروع کرده است.

ارتش ميگويد وفاداران به حزب بعث ، تشکيلات تروريستی و عوامل جنايتکار هدف اصلی عمليات اند. يک سخنگوی فرماندهی مرکزی گفت از سحرگاه امروز که عمليات شروع شد تا کنون عده ای در شهر فلوجه دستگير شده اند. در اين عمليات، که به فاصله چند ساعت پس از انقضای مهلت عراقی ها برای تسليم سلاح هايشان آغاز شد، واحد های هوائی از نيروهای زمينی آمريکائی حمايت ميکردند.

نيروهای آمريکا در عراق شبيخونهای تازه ای را همزمان با کاوش شهرکها و روستاهای نزديک بغداد که برای ريشه کن ساختن بقايای افراد وابسته به رژيم سرنگون شده عراق صورت می گيرد گزارش کرده است. فرماندهی مرکزی آمريکا می گويند مهاجمان ديروز نارنجکهای فشفشه ای به سوی کاروان نظامی آمريکا نزديک شهرک المشاهده نزديک بغداد پرتاب کردند اما نارنجک به عوض اينکه به خودروهای نظامی آمريکا برخورد کند به يک اتوبوس مسافری اصابت کرد. تعداد تلفات سرنشينان اتوبوس هنوز معلوم نشده است.

يک سخنگوی آمريکائی در بغداد گفت در اين حمله و در يک شبيخون ديگر به يک کاروان نطامی آمريکا نزديک الدوجيل چندين سرباز آمريکائی زخمی شدند.

نيروهای آمريکا در دومين روز کاوشهای گسترده برای يافتن و دستگير کردن وفادارن حزب بعث عراق و ديگر چريکهائی هستند که به يک رشته حملات مرگبار به نيروهای آمريکا دست زده اند.

در بغداد درون تونلی که اغلب مورد استفاده نيروهای آمريکاست انفجاری رخ داد که يک اتوموبيل عراقی را مصدوم ساخت و دست کم يک عراقی را زخمی کرد.

XS
SM
MD
LG