لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

ششمين روز درگيری ها در تهران - 2003-06-15


پرزيدنت بوش تظاهرات ضد دولتی دانشجويان ايران را گام مثبتی در مسير آزادی خواند.

آقای بوش روز يکشنبه در حاليکه از خانه پدرش در ايالت ميِنMaine ديدار می کرد طی اظهاراتی گفت، آزادی انگيزه ای است قدرتمند، که بالاخره روزی به تحقق خواهد پيوست.

اوايل روز يکشنبه پس از اينکه کاخ سفيد آمريکا تلاشهای دولت ايران برای سرکوبی تظاهرات کنندگان را مورد انتقاد قرار داد، وزارت خارجه ايران نيز بنا به ادعای خود دخالت های آشکار آمريکا در امور داخلی ايران را بباد انتقاد تند ی گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه ايران اظهار داشت، آمريکا ئيان تظاهرات اعتراضی چندنفر را سمبلی از فرياد های ملت ايران تلقی می کنند.

هفته گذشته راه پيمائی هائی برای اعتراض به تصميم دولت برای خصوصی کردن دانشگاههای ايران آغازشد. ولی راه پيمايان به سرعت راه پيمائی خود را به تظاهرات عليه ملايان تند رو ايران تبديل کردند. روز يک شنبه برای ششمين روز متوالی، گروه کوچکی از دانشجويان در خيابان های تهران دست به راه پيمائی زدند.

رسانه های رسمی ايران گزارش می دهند، در ارتباط با تظاهرات دانشجويان، تا بحال ۱۰۹ نفر دستگير شده اند. علاوه بر اين يک تن نيز در شهر شيراز به دست پليس به قتل رسيده است.

چماق داران دولتی تاکنون با چماق به دانشجويان حمله می کرده اند. شنبه شب گروه های فشار به خوابگاه دانشجويان دانشگاه تهران يورش برده و تظاهر کنندگان را بسختی مورد ضرب و شتم قرار دادند.

بمنظور جلو گيری از حمله چماق داران برای دومين شب متوالی، پليس ضد اغتشاش ايران دست به ايجاد حلقه ايمنی در اطراف دانشگاه تهران زده تا مانع حمله گروه های فشار و بسيجی های خودسر به خوابگاه دانشجويان شود.

XS
SM
MD
LG