لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

يانی، خدای موسيقی نيو ايج Yanni is Idol of New Age Instrumental Music - 2003-06-15


کِرِگ مک کلوچ، صدای آمريکا

از زمانی که يانی بيست سال پيش اولين آلبوم خود را منتشر کرد، او را در سطح بين الملی يکی از بزرگان موسيقی سازی موسوم به "نيو اِيج" شناخته اند. او يونانی الاصل است و هرچند بسياری، موسيقی او را پيش پاافتاده می دانند، اما او لشگری از هواخواهان در جهان دارد.

آلبوم جديدی از او به بازار آمده، همچنين زندگينامه ای را که او از خود نوشته است در کتابفروشی هاست. خبرنگار صدای آمريکا او را حين آخرين کنسرتش در آمريکای شمالی ملاقات کرد.

موسيقی يانی التقاطی از به هم چسباندن اصوات قومی مثل آواز های بوميان آمريکا، ريتم های آفريقايی و ملودی های آسيايی است. ممکن است در قطعه ای در کنسرتی زنده، از چنگ پاراگوئه، طبل هندی، فلوت ارمنی و يا "جييجری دو" استراليايی با هم استفاده کند.

او سواد سنتی موسيقی و نُت ندارد؛ بجای آن، از نوعی علائم کوتاه نويسی ابداع خودش استفاده می کند. حتماً اين روش کارايی داشته که او تاکنون توانسته است بيش از بيست ميليون نسخه از آلبوم هايش به فروش رساند. نام آلبوم اول او در 1980 Optimystique بود.

او متولد ده کوچکی در يونان و در نوجوانی قهرمان شنا بود. در هجده سالگی تصميم گرفت به آمريکا برای تحصيل در روانشناسی بيايد. حال که به آن دوران فکر می کند، از فرهنگ، هوای سرد و غذا ها با خنده ياد می کند.

در دانشگاه مينه سوتا، در حالی که ليسانس روانشناسی می گرفت، شور موسيقی او را فراگرفت و هرگز رها نکرد و می گويد:"مشکل اين بود که من بيشتر از آنکه بخواهم روانشناس باشم، به اين علاقه داشتم که انسان چيست. ديدم اصلاً نمی توانم در مطب بنشينم مريض ببينم."

پس از انتشار آلبوم اول، زندگی شغلی يانی با جمع کوچک اما وفاداری از يارانش رشد مدام داشت. اين هواداران از آمبيانس صوتی که او با ادغام موسيقی جهان با معنويت نيوايج درست می کرد، لذت می بردند.

اما راديو های پر شنونده خاص موسيقی، تقريباً هيچوقت آلبوم های او را در ايالات متحده پخش نمی کردند. اولين موفقيت حقيقتاً بين المللی او در 1994 بود که به وطنش بازگشت تا آلبوم "کنسرت زنده در آکروپليس" را ظبط کند.

به دنبال موفقيت کنسرتی که پس از بيست سال بازگشت به يونان اجرا کرد، يانی کنسرت های بيشتری برگزار کرد که با زرق و برق بسيار آنها را خودش سازماندهی و توليد کرد، منجمله در تاج محل هند و شهر ممنوع در چين.

در يکی از آهنگ های آخرين آلبومش Ethnicity يا "قوميت"، يانی يک آواز محلی يونانی به نام "جيوا اِری" را اجرا می کند، آوازی که داستان بچه هايی است که خانواده را، در جستجوی زندگی بهتر ترک می کنند.

XS
SM
MD
LG