لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۸

سومين شب تظاهرات در ايران - 2003-06-13


در ايران، معترضين به دولت، برای سومين شب متوالی دست به تظاهرات زدند و بعضی از آنان خواستار برکناری آيت الله علی خامنه ای رهبر ارشد کشور شدند.

تظاهرات سحرگاه امروز کوچکتر از دو شب پيش از آن بود. اما صدها نفر با جمع شدن در نزديکی دانشگاه تهران فرياد ميزدند آيت الله خامنه ای اعدام بايد گردد. انتقاد از رهبر ارشد ايران مجازات حبس دارد و تا کنون در ملاء عام درخواست مرگ او عنوان نشده بود.

بنا به گزارشها، اين تظاهرات پس از هجوم پليس به معترضين بهم خورد. پليس برای متفرق ساختن ديگر دانشجويانی که در محوطه دانشگاه آتش درست کرده بودند گاز اشک آور شليک کرد. محوطه دانشگاه چهار سال پيش نيز صحنه ناآرامی های خشونت بار بود. سرنشينان هزاران اتومبيل که در نزديکی دانشگاه جمع شده بودند برای حمايت از معترضين بوق ميزدند. واحدهای ضد شورش جاده ها را بسته بودند تا از نزديک شدن معترضين اتوموبيل سوار و بسيجی های طرفدار خامنه ای به هم در نزديکی دانشگاه جلوگيری کنند.

بسيجی ها فرياد ميزدند رهبر معظم گوش به فرمان توايم. آنها ضمن گشت زدن در خيابانها با موتورسيکلت شيشه های چندين اتومبيل را شکستند و به سرنشينان آنها بی احترامی کردند.

با طلوع آفتاب، شهر آرام شد. مقامات آمريکائی از اين تظاهرات که از سه شنبه شب شروع شد جانبداری کرده اند. ريچارد باوچر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت اين تظاهرات اذهان را به سياست های مخرّب دولت غير منتخب آخوندی ايران جلب کرده است.

مقامات آمريکائی ايران را به تلاش برای توليد تسليحات اتمی و مأمن دادن به اعضای شبکه تروريستی القاعده متهم کرده اند. ايران اتهامات را تکذيب و رد کرده است.

آيت الله خامنه ای آمريکا را مسئول اعتراض ها معرفی کرده است. او روز پنجشنبه در يک سخنرانی گفت اگر مقامات تصميم به سرکوبی افرادی بگيرند که وی آنان را آشوبگر ناميد به اقدامات شديدی متوسل خواهند شد که در سال ١٩٩٩ نيز برای سرکوبی اعتراض های دانشجوئی مورد استفاده قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG