لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۵

درخواست آيت الله علی خامنه ای از بسيجی های تندرو - 2003-06-12


در پی دو شب تظاهرات و اعتراضات مردم ايران عليه رژيم ملائی غير منتخب جمهوری اسلامی ايرانی آيت الله علی خامنه ای، رهبر مذهبی رژيم جمهوری اسلامی، از بسيجی های تندرو خواست در اين جريانات دخالت نکنند.

خامنه ای در نطقی که امروز توسط تلويزيون دولتی جمهوری اسلامی پخش شد از بسيجی ها خواست از درگير شدن در مناقشه و زد و خورد با تظاهرکنندگان اجتناب کنند. هزاران ايرانی ديشب برای دومين شب پياپی به خيابان های تهران ريختند و به تظاهرات عليه رژيم دين سالار ايران پرداختند. تظاهرکنندگان بار ديگر نزديک و داخل دانشگاه تهران که سه شنبه شب نيز شاهد تظاهرات بود، اجتماع کردند و عليه رژيم آخوندی ايران شعار دادند و يک نکته تازه در شعارهايشان اين بود که از محمد خاتمی، رئيس جمهور، نيز می خواستند که از مقام خود کناره گيری کند زيرا به اندازه کافی به اصلاح وضعيت کشور اقدام نکرده است.

بين تظاهرکنندگان از يکسو و بسيجی ها و پليس ضدشورش از سوی ديگر، برخوردهائی گزارش شده است. بسيجی ها و پليس اوايل بامداد امروز جمعيت را متفرق ساختند و چندين نفر از مردم معترض را مجروح ساختند.از بازداشت مخالفان رژيم هنوز گزارشی نرسيده است. طی تظاهراتِ شبِ پيش، به گفته مقامات رژيم، هشتاد نفر بازداشت شدند.

علی يونسی، وزير اطلاعات و امنيت رژيم، ديروز مدعی شد که اين تظاهرات بوسيله رسانه های خارجی و کانالهای تلويزيونی ماهواره ای تشکل يافته است. اظهارات اين مقام امنيتی اشاره به گروه های تبعيدی مخالف رژيم جمهوری اسلامی است.

سال گذشته هزاران دانشجو به عنوان اعتراض نسبت به صدور حکم اعدام يک مبارز اصلاح طلب، هاشم آغاجَری، استاد دانشگاه، که از سوی رژيم به کفر و شِرک متهم شده بود چندين بار به تظاهرات اعتراض آميز دست زدند. در پی آن تظاهرات، آيت الله خامنه ای دستور داد در مورد حکم اعدام آن استاد دانشگاه تجديد نظر شود و ديوانعالی کشور حکم اعدام هاشم آغاجَری را لغو کرد.

XS
SM
MD
LG