لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

نمايش موزيکال «اسپری مو»  بيشترين جوائز تونی را گرفت 'Hairspray' is Big Hit at Tony Awards - 2003-06-11


جيمز داناهاور، صدای آمريکا

برای برادوی، يکشنبه گذشته مهم ترين شب بود، شب مراسم اهدای مهم ترين جوائز تئاترها و نمايش های موزيکال. امسال، نمايش "افشانه ی گيسو" يا "اسپری مو" Hairspray از همه محبوب تر بود و هفت جايزه گرفت، منجمله جايزه بهترين موزيکال.

موزيکال اسپری مو بر اساس فيلمی بسيار موفق از جان واترز ساخته شد و هاروی فايرستين، جايزه بهترين بازيگر مرد را برای اين نمايش گرفت. فايرستين که نقش «ادنا تورن بليد» را در اسپری مو بازی می کند، تاکنون چهار جايزه تونی دريافت کرده است. او در مراسم يکشنبه گفت:"جامعه تئاتری، يک خانواده بزرگ و پر محبت است و من هر روز شکر می کنم که جزئی از اين خانواده هستم. تک تک و همگی شما را بسيار دوست دارم. دلم می خواست مادر بچه های شما بودم! و قول می دهم از آنها به خوبی نگاهداری کنم، خيلی خيلی ممنونم."

ماريسا جارت وينوکور، که در اسپری مو نقش مقابل فايرستين را بازی می کند و جايزه بهترين بازيگر زن را گرفت، می گويد که قد کوتاه و چاقی او، دليل حیّ و حاضری است که برای موفق شدن در برادوی لازم نيست شخص از نظر جسمی بی نقص باشد. او می گويد:"سال ها قبل خواهرم برای يک نقاشی کشيد و زير آن نوشت که افسانه های پريان به واقعيت می پيوندد. اگر من، يک دختر چاق نيويورکی با قد کوتاه می توانم نقش اصلی در يک تئاتر برادوی بازی کنم و جايزه تونی بگيرم، پس هر چيزی در زندگی ممکن است. از شما متشکرم."

از ديگر جوائزی که نصيب نمايش پرفروش اسپری مو شد، بهترين موسيقی، بهترين بازيگر مرد دوم و بهترين طراحی لباس بود. جک اوبراين، جايزه بهترين کارگردانی را برای همين نمايش گرفت.

نمايش ديگری که در شب جوائز بسيار موفق بود، "مرا به گردش ببر" کار درام از ريچارد گرينبرگ، در مورد يک بازيکن همجنس باز بيس بال بود. جايزه بهترين نمايشنامه، بهترين بازيگر کمکی و کارگردانی نيز به اين نمايش داده شد. جومانتلو، اين جايزه را از طرف همکارانش قبول کرد.

انتظار می رفت قطعه کلاسيک يوجين اونيل، "روزی بلند راهی به شب می گشايد" جايزه بهترين کارگردانی را بگيرد، اما در عوض، جايزه بهترين اجرای مجدد و بهترين بازيگران، برايان دنهی، و ونسا رِدگريو، را برای نمايش درام را دريافت کرد.

نمايش "نُه" Nine که هنرپيشه سينما آنتونيو باندراس در آن می خواند و می رقصد، جايزه بهترين بازسازی يا اجرای مجدد يک نمايش موزيکال را گرفت. فصل، فصلِ تجديد اجرای نمايش ها و موزيکال های قديمی بوده است.

همچنان که سالی پربار برای برادوی، مرکز نمايشی آمريکا در نيويورک، با درآمد ۷۲۰ ميليون دلار در پايان فصلی که ۳۱ مه تمام می شود؛ درآمدی بيسابقه با ۱۲ درصد افزايش از فصل مشابه در سال قبل.

تعداد تماشاچيان نيز به يازده ميليون رسيد، که ۴ درصد افزايش نسبت به سال قبل نشان می دهد، سالی که حمله تروريستی يازده سپتامبر را به خود ديد.

داوران جايزه تونی، بيش از ۷۰۰ نفر روزنامه نگار و اعضای جامعه تئاتری هستند.

XS
SM
MD
LG