لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۴

تظاهرات گسترده مسالمت آميز عليه خامنه ای - برای آزادی و دموکراسی - 2003-06-11


از ديشب (سه شنبه شب)، بدنبال محاصره خوابگاه دانشجويان دانشگاه تهران توسط نيروهای انتظامی جمهوری اسلامی، حرکات اعتراض آميز خود جوش و غير منتظره ای در سطح تهران آغاز شد. بنا به گزارش خبرگزاری رويتر جمعيتی در حدود ۳۰۰۰ نفر با شعار «زندانی سياسی آزاد بايد گردد» در ميدان انقلاب به تظاهرات پرداختند. بنا به گزارش رويتر ساکنين مسير تظاهرات شعارهای آن را پس از تظاهرات ۱۸ تير ۴ سال پيش از جمله تند ترين شعارهای سالهای اخير دانسته اند.

بنا به نامه های الکترونيکی که به دفتر اينترنت صدای آمريکا رسيده، دولت بمنظور مقابله با اين تظاهرات پراکنده اما وسيع مردمی از اميريه تا اميرآباد، بلافاصله اقدام به بستن چند خيابان کرد. حدودا در ساعت ۳ بامداد خيابان كارگر شمالی از محدوده پارك لاله به سمت شمال توسط نيروهای پليس مسدود شد. خيابانهای فرعی منتهی به منطقه اميرآباد نيز بسته شده بود. برخی از خيابانها نيز توسط افرادی كه لباس شخصی بر تن داشتند، بسته شد. به گزارش ايسنا نيروی انتظامی حاضر در اميرآباد حد فاصل بلوار كشاورز تا كوی دانشگاه برای آرام كردن جو کوشش کرد. سربازان نيروی انتظامی حتی از نزديك شدن لباس شخصيهايی كه بيسيم در دست داشتند و ميخواستند به طرف تجمع كنندگان بروند، جلوگيری می کردند.

بنا به گزارش ايسنا در حوالی ساعت ۴ بامداد روز چهارشنبه خيابان كارگر شمالی از تقاطع كشاورز تا فاطمی باز و بعد از فاطمی به طرف بالا با قرار گرفتن جرثقيل بسته بود. از تقاطع فاطمی تا جلال آل احمد نيز تردد چندانی به چشم نميخورد، اما كمی بالاتر حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر از نيروهای لباس شخصی حضور داشتند. بر اساس اين گزارش به اموال عمومی نيز صدماتی وارد شده است، ازجمله شيشه های چند بانك و مغازه شكسته، برخی از تابلوهای راهنمايی و رانندگی و يك صندوق صدقات كنده شده و در وسط خيابان افتاده، و در برخی نقاط نيز در سطح خيابان شيشه های خرد شده ديده ميشود.

بنا به خبر واصله از شنوندگان بخش فارسی صدای آمريکا اتوبوس هايی برای مقابله با دانشجويان در سطح شهر به چشم می خورد. اين اتوبوس ها سياه رنگ هستند که با اتوبوس های شرکت واحد تفاوت دارند. همچنين صدای بوق اتوموبيل ها در سرتاسر شهر شنيده می شد. افراد پياده از رانندگان اتوموبيل های شخصی می خواستند که با به صدا درآوردن بوقشان به حمايت از تظاهرات بپردازند.

بنا به گزارشی، دفتر تحکيم وحدت سه شنبه شب ديروقت در نشست سالانه خود صريحا شخص اول حکومت اسلامی را محکوم کرد و از وی خواست که ميان دموکراسی و برچيده شدن نظام يکی را انتخاب کند. آخرين خبری که تا انتشار اين گزارش از ايران داشتيم از اين حکايت می کرد که اولين گروه از نيروهای ضدشورشی حکومت در چهارراه اميرآباد وارد عمل شدند، اما نيروهای انتظامی از حمله آنها به مردم جلوگيری به عمل آوردند.

XS
SM
MD
LG