لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۶

روزنامه ژاپنی از تماسهای سری جمهوری اسلامی با کره شمالی خبر داد - 2003-06-11


يک روزنامه ژاپنی گزارش کرده است که کارشناسان هسته ای ايران در سال ميلادی جاری سه بار پنهانی از کره شمالی ديدن کرده اند و احتمالا ً غرض رژيم جمهوری اسلامی از اين تماسهای سرْی با مقامات رژيم کمونيستی کره شمالی راهنمائی خواستن در مورد نحوه برخورد با بازرسان بين المللی انرژی اتمی بوده است.

گزارش امروز سانکه ئی شيمبون، چاپ توکيو، حاکيست که اين ديدارهای مشورت جويانه بين ماه های فروردين و خرداد امسال صورت گرفته است روزنامه ژاپنی به نقل از يک منبع در شبه جزيره کره که هويتش را افشا نکرده گزارش کرده است که کارشناسان جمهوری اسلامی همچنين با مقامات کره شمالی درباره همکاری بين دو کشور در راستای توسعه هسته ای گفت و گو کرده اند. روزنامه ژاپنی سانکه ئی شيمبون،يکی از پنج روزنامه سراسری در ژاپن است. خبرگزاری های منطقه اين روزنامه را که به خاطر گزارشهايش در باره کره شمالی معروف شده يک نشريه محافظه کار به شمار می آورند.

پرزيدنت بوش ايران و کره شمالی را پيش از جنگ عراق بخشهائی از يک محور اهريمنی که با جنگ افزارهای هسته ای، شيميائی و ميکربی سر و کار دارد به شمار آورد. کره شمالی روز دوشنبه گفت از آن جهت جويای جنگ افزارهای هسته ای است که مايل است از ابعاد نيروهای غير هسته ای خود بکاهد و منابع مالی آن را مصروف رشد اقتصاد نابسامان کره شمالی سازد.

ايران که از سوی آمريکا به خريد تکنولوژی موشکهای دوربرد از چين متهم شده است پيوسته می گويد که جاه طلبيهای هسته ای ايران به خاطر مصارف مسالمت آميز و به منظور توليد برق اتمی است.

XS
SM
MD
LG