لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۱

شورای مسئول وضعيت دام ها در بريتانيا می گويد ذبح اسلامی و يهودی بايد ممنوع شود - 2003-06-11


شورای مسئول وضعيت دام ها در بريتانيا می گويد ذبح اسلامی و يهودی بايد ممنوع شود

شورای مستقل FAWC که دولت بريتانيا را در مورد جلوگيری از آزار و اذيت حيوانات دامداری ها راهنمايی می کند، می گويد توليد گوشت حلال مسلمانان و کاشِر يهوديان باعث رنج بسيار حيوان می شود.

هر دو مذهب می گويند که ذبح، بايد با يک ضربه چاقو به گلو انجام شود. پيروان اين مذاهب حاضر به خوردن گوشت کشتارگاه های غربی نيستند. در روش غربی که در اکثر کشور های جهان اجرا می شود، قبل از ذبح، حيوان را با يک جريان قوی برق به مغزش بی حس و بيهوش می کنند.

به گزارش بی.بی.سی مسلمانان لندن، ادعای شورا را جزئی از حمله به مسلمانان می دانند. شورای کل مسلمانان بريتانيا می گويد ضربه ای که به گلوی حيوان زده می شود، باعث قطع فوری جريان خون به مغز شده و در نتيجه چيزی حس نمی کند.

دکتر جودی مک آرتور کلارک، رئيس FAWC می گويد:"ايجاد چنين پارگی عمده در گلوی حيوان و گفتن اين که او درد نمی کشد، حرف بسيار مزخرفی است." شورا خواهان پس گرفتن معافی قانونی 1974 است که به مسلمانان و يهوديان اجازه بريدن گلوی حيوان را می دهد.

پيتر جينمن، رئيس انجمن دامپزشکان بريتانيا می گويد دامپزشک ها به اعتقادات مذهبی مردم احترام می گذارند، اما او از مسلمانان تقاضا کرد که آنها نيز به حيوانات احترام بگذارند.

از جمله سازمان هايی که خواهان ممنوعيت بريدن گلوی حيوان هستند، جنبش انسان گرايان است که در گذشته نيز خواهان ممنوعيت اين روش شده بود.

روی سيج، سخنگوی اين سازمان می گويد که ارزش های اخلاقی بايد برتر و بالاتر از ارزش های مذهبی قرار گيرند.

وی افزود:"هيچ حکمی، مسلمانان و يهوديان را وادار نمی کند چنين گوشتی را بخورند؛ اگر آنها روش بقيه ما را قبول ندارند، چرا کلاً خوردن گوشت را کنار نمی گذارند."

منابع: بی.بی.سی، منچستر آن لاين، just-food.com

XS
SM
MD
LG