لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۹

ادعای يک پناهنده ايرانی از نقش ايران در حملات يازدهم سپتامبر به آمريکا - 2003-06-11


www.insightmag.com

حميد رضا ذاکری می گويد در دفتر حراست آيت الله خامنه ای کار می کرده و شخصاً امنيت دو اجلاس القاعده با مقامات ايران را را به عهده داشته است.

به ادعای آقای ذاکری، حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری که رئيس سازمان امنيت آيت الله خامنه ايست، از طرف رهبر، واسطه و رابط با القاعده بود. در نامه ای به تاريخ 14 مه 2001 ناطق نوری به حجت الاسلام مصطفی پورقناد در سازمان امنيت، دستور همکاری و هماهنگی با عمليات القاعده را صادر می کند.

ذاکری می گويد اجلاس اول با الظواهری، نماينده بن لادن بود که در ژانويه 2001 با 29 نفر ديگر برای يک سفر چهار روزه به ايران آمده بود. يک مقام اطلاعاتی آمريکا که فعاليت های ايران را زيرنظر دارد، نقش علی اکبر پرورش و بخش 43 وزارت اطلاعات و امنيت جمهوری اسلامی را در عمليات تروريستی تاييد کرد.

به ادعای ذاکری، گفتگو های با الظواهری چنان خوب پيش رفت که بن لادن، فرزند بزرگ خود سعدبن لادن چهار ماه و هفت روز قبل از يازدهم سپتامبر 2001 به ايران فرستاد. او از مرز تايباد، به يک پايگاه هوايی در دماوند منتقل شد. پسر بن لادن سه هفته در ايران بود، اما فقط يک جلسه با خامنه ای در جماران داشت. در اين ملاقات، هاشمی رفسنجانی، آيت الله محمد يزدی، مهدوی کنی و علی مشکينی شرکت داشتند.

ذاکری می گويد که در 26 ژوئيه 2001 به سفارت ايالات متحده در شهر باکو رفت و در گفتگو با رئيس سازمان اطلاعاتی آمريکا در سفارت، به آنها هشدار داد که در ده سپتامبر، يک حادثه بزرگ اتفاق خواهد افتاد. اما آنها به ذاکری گفتند که علاقه ای به کار کردن با او ندارند.

مقامات اطلاعاتی آمريکا، ضمن آنکه منکر ملاقات با ذاکری در باکو نيستند، اما اينکه او به آنها اخطار داده باشد را کاملاً رد می کنند و می گويند او اين حرف ها را جعل می کند.

از ديگر گفته های ذاکری اين است که در سالن نماز وزارت اطلاعات، عکس های مخالفين جمهوری اسلامی را که بايد ترور شوند به ديوار آويخته بودند.

XS
SM
MD
LG