لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

ايران: تنها اثر فشارهای آمريکا اينست که از امکان تفاهم می کاهد - 2003-06-09


دولت ايران می گويد فشارهای آمريکا به ايران برای آنکه ايران برنامه هسته ای خود را کنار بگذارد تنها اثرش اين است که از امکان گفتگو و تفاهم بين ايران و آمريکا در مورد اين مسئله می کاهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، محمد رضا آصفی، می گويد فشار شديد به تهران دست تندروها را در جمهوری اسلامی که فکر می کنند اينگونه مذاکرات اتلاف وقت است تقويت می کند. سخنگو ضمن گفتگو با خبرنگاران در تهران از آمريکا خواست از به کار بردن به قول او « زبان زور» که نقض غرض خواهد بود و اثر معکوس خواهد گذاشت خودداری کند.

مقامات آمريکا بارها ايران را متهم ساخته است که می کوشد جنگ افزارهای هسته ای توليد کند و به اعضای شبکه تروريستی القاعده در خاک ايران پناه و پايگاه می دهد. رژيم ايران اين اتهامات را تکذيب کرده است.

آمريکا و ايران که از زمان انقلاب اسلامی تا کنون روابط ديپلماتيک نداشته اند از اوايل سال ميلادی جاری به گفتگو پرداختند اما پس از بمب گذاری های انتحاری دوازدهم ماه مه در عربستان سعودی که به اعتقاد مقامات آمريکا کار عمال القاعده مستقر در ايران بوده است گفتگوها بين آمريکا و ايران قطع شد.

روز جمعه سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد، گزارشی را منتشر ساخت که حکايت از آن دارد که جمهوری اسلامی ضمانتهای هسته ای را مراعات نکرده است. سازمان بين المللی انرژی اتمی گروهی از بازرسان خود را اول هفته جاری به ايران فرستاد اما سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز به خبرنگاران گفت اين سفر بازرسان سازمان بين المللی انرژی اتمی به ايران ماه ها پيش مقرر شده بود و ربطی به گزارش اخير آن سازمان ندارد. وی گفت اين ديدار نشان می دهد که ايران خواستار همکاری با سازمان بين المللی انرژی اتمی است.

به ايران توصيه شده است که موافقتنامه ای را امضا کند که به موجب آن، بازرسان سازمان بين المللی انرژی اتمی بتوانند بازرسی های کاملتری انجام بدهند. اما واشنگتن می گويد پيش از آنکه ايران چنين موافقتنامه ای را بپذيرد آمريکا بايد تحمريمهای خود را عليه رژيم جمهوری اسلامی لغو کند.

XS
SM
MD
LG