لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۱

بوش: زمان ثابت خواهد کرد که آمريکا در براندازی صدام بر حق بود - 2003-06-09


پرزيدنت بوش مؤکدا ً می گويد که زمان ثابت خواهد کرد که آمريکا در براندازی حکومت صدام حسين بر حق بود.

رئيس جمهور آمريکا امروز در پاسخ به پرسش يک خبرنگار که آيا پيدا نشدن جنگ افزارهای نابودی همگانی در عراق اعتبار و باورپذيری آمريکا را زير پرسش کشيده است گفت عراق يک برنامه تسليحاتی در دست اجرا داشت که گزارشهای سازمان های جاسوسی در ده سال اخير مؤيد آن بوده است. پرزيدنت بوش مشخصا ً به خود سلاح ها اشاره نکرد اما مقامات دولت آمريکا در مصاحبه هايشان در چند روز اخير پافشاری کرده اند که اين جنگ افزارها پيدا خواهد شد.

وجود اين نوع سلاح ها در عراق دليل اصلی حمله ائتلافِ تحت رهبری آمريکا به عراق بود.

ديروز کالين پاول، وزير امور خارجه آمريکا نيز اتهاماتی را که حاکيست دولت پرزيدنت بوش شواهد مربوط به جنگ افزارهای رژيم پيشين عراق را دستکاری کرده تا جنگ عليه صدام حسين را توجيه کند با حالت انزجار تکذيب کرد.

آقای پاول ديروز در شبکه تلويزيون فاکس آمريکا گفت شکی نبوده که رژيم صدام پيش از حمله آمريکا در ماه مارس جنگ افزارهای شيميائی و ميکربی در اختيار داشت. وزير امور خارجه آمريکا ادعاهای رسانه ها را که گفته اند که کاخ سفيد آن اطلاعات گرد آوری شده توسط سازمانهای جاسوسی را که مؤيد دليل جنگ نبود کمتر مورد توجه قرار داد با لحنی خشم آلود تکذيب کرد.

در يکی از مدارک محرمانه سال گذشته دولت آمريکا که بخش هائی از آن غيرطبقه بندی و قابل انتشار شده گفته شده بود که اطلاعات مستقيم درباره تسليحات ممنوعه دولت عراق به دست نيامده اما چنين نتيجه گيری کرده بود که رژيم بغداد احتمالا ً موادی در اختيار دارد که می تواند در سلاح های شيميائی به کار ببرد.

دولت بريتانيا نيز تکذيب کرده است که اطلاعات تشکيلات جاسوسی خود را تحريف کرده اما قول داده است که مقررات دقيق تری برای استفاده از شواهد جاسوسی در گزارشهای منتشره وضع بکند.

XS
SM
MD
LG