لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

ارتش اسرائيل شروع به برچيدن آبادی های يهودی نشين غيرقانونی کرده است - 2003-06-09


ارتش اسرائيل می گويد شروع به برچيدن آبادی های يهودی نشين غيرقانونی در کرانه باختری رود اردن کرده اند.

مقامات نظامی اسرائيل نگفته اند که کدام آبادی ها هدف اين عمليات قرار می گيرد اما بزرگترين گروه مهاجران يهود می گويد بولدوزرهای ارتش اسرائيل آبادی دور افتاده نِوِه اِرِز را نزديک شهرک فلسطينی رام الله ويران کرده اند.

در نشست سران در اردن با مشارکت آريل شارون، نخست وزير اسرائيل و محمود عباس، نخست وزير فلسطينی ها، که در هفته گذشته در اردن برگزار شد رهبر اسرائيل گفت که برخی از آبادی های يهودی نشين غيرقانونی به عنوان بخشی از کوششهای اسرائيل در راستای پيشبرد طرح جديد صلح از ميان برداشته می شود.

در اين حال، محمود عباس، نخست وزير فلسطينی ها، گفته است مادامی که در راستای اجرای طرح جديد صلح خاورميانه پيشرفتی حاصل نشده عليه گروه های ستيزه جو که اسرائيل خواستار برچيده شدنشان است قوه قهريه به کار نخواهد برد.

محمود عباس امروز به خبرنگاران گفت خواهان گفتگو با گروه هائی است که حاضر نشده اند از حملات خود به اسرائيلی ها دست بکشند. ديروز طی حمله ای از اين نوع، پنج سرباز اسرائيلی کشته شدند. بزرگترينِ اين سازمان های ستيزه جو، يعنی سازمان حماس، گفتگوهائی را که درباره ترک مخاصمه بين نمايندگان آن گروه و محمود عباس جريان يافته بود هفته گذشته قطع کرد.

حماس نسبت به سخنان آقای عباس در نشست سران در اردن در چهارشنبه گذشته ابراز خشم کرد و گفت آقای عباس طی سخنان خود، تروريسم فلسطينی ها را محکوم کرده اما خواهان پايان گرفتن عمليات نظامی اسرائيل در کرانه باختری و غزه نشده است.

XS
SM
MD
LG