لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۵

بدی هوا موجب شد که پرتاب سفينه مريخ پيمای آمريکا بار ديگر به تعويق بيافتد - 2003-06-09


بدی هوا موجب شد که پرتاب سفينه مريخ پيمای آمريکا بار ديگر به تعويق بيافتد. قرار بود حدود ساعت ۲ بعد از ظهر به وقت واشنگتن، موشک حامل، خودروی مريخ پيمای آمريکا را از پايگاه فضائی کيپ کاناورال در ايالت فلوريدا به فضا ببرد. اين مأموريت قرار بود ديروز آغاز بشود ولی به سبب بدی هوا در فلوريدا به امروز موکول شده بود.

هدف از اين مأموريت مريخی معلوم ساختن اين نکته است که آيا در سياره مريخ در گذشته به مدت طولانی آب وجود داشته که منشاء حيات شده باشد.

دستگاه های اکتشافی قبلی ثابت کرده اند که کره مريخ زمانی دارای آب بوده است. سازمان ملی فضانوردی آمريکا (ناسا) در نظر دارد اواخر ماه ميلادی جاری دومين خودروی اکتشافی خود را به سوی سياره سرخ روانه کند.

ايندو دستگاه خودکار قرار است در اوايل ماه ژانويه در دو سوی سياره مريخ مستقر شوند و شروع به ارسال اطلاعات به کره زمين کنند. خودروهای مريخی آمريکا به دوربين و دستگاه های حساس و ابزار حفاری خاک و سنگ مجهز هستند.

سازمان ناسا پس از همه پرسی از دانش آموزان مدارس آمريکا برای يکی از اين سفاين نام « روحيه» و برای دومی نام « فرصت » را انتخاب کرده است.

شان اوکيف، رئيس سازمان ناسا، اين مأموريت مريخی را يکی از مهمترين مأموريت های اکتشافی سده بيست و يکم خوانده است. هفته گذشته اتحاديه اروپا و ژاپن نيز بطور جداگانه با استفاده از تقارن سيارات زمين و مريخ که فاصله بين دو سياره را از هر زمان ديگر کوتاه تر ساخته است ماهواره هائی به سوی مريخ پرتاب کردند که قرار است در ماه دسامبر به آن سياره برسند.

XS
SM
MD
LG