لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۵

ناسا اميدوار است يکی از دو خودرو فضائی را امروز به کره مريخ پرتاب کند - 2003-06-08


سازمان فضائی آمريکا «ناسا» می گويد، اميدوار است يکی از دو ارابه (rover ) قابل کنترل از راه دور ، خود را امروز به کره مريخ پرتاب کند.

اين ارابه قرار است در جستجوی نشانه های وجود آب در مريخ که خود می تواند گويای وجود زندگی در آن کره باشد بر آيد. ولی اوضاع جوی نا مناسب در اطراف مرکز فضائی کندی می تواند اين برنامه را تا 24 ساعت به تأخير اندازد.

دومين ارابه فضائی قرار است در بيست و پنجم ژوئن به فضا پرتاب گردد، انتظار می رود هردو اراابه فضائی در ماه ژانويه اينده به کره مريخ برسند.«شان اُکی فی » مدير ناسا اين ماموريت را يکی از بزرگترين اکتشافات فضائی قرن بيست و يکم اعلام کرد. اروپا و ژاپن هردو ماهواره ای را به مقصد مريخ در اوايل اين هفته به فضا روانه کرده اند. در حال حاضر دانشمندان فضائی از فرصت کم نظيری که به مناسبت نزديکی زمين ومريخ به دست آمده است استفاده می کنند زيرا اين امر موجب خواهد شد تا زمان سفر از کره زمين به مريخ کوتاه تر گردد.

ادامه خبر

اوضاع نامساعد جوّی در فلوريا، ناسا را وادار کرد پرتاپ خودرو روباتيک اکتشافی را به کره ی مريخ که قرار بود روز يکشنبه انجام شود،بتأخير بيندازد. سازمان فضائی ايالات متحده برنامه پرتاب اين ربات اکتشافی را تا روز دوشنبه از مرکز فضائی کندی در کيپ کاناورال بتعويق انداخت.

XS
SM
MD
LG