لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۳

ملاقات مقامات دولت بوش با رهبر استقلال طلب آذربايجان ايران دال بر اين است که کاخ سفيد درحال طراحی تعويض رژيم بعدی است - 2003-06-07


سردبير پاسفيک نيوز سرويس: ملاقات مقامات دولت بوش با رهبر استقلال طلب آذربايجان ايران دال بر اين است که کاخ سفيد درحال طراحی تعويض رژيم بعدی است

ويليام.اُ.بيمن، 6 ژوئن 2003

واشنگتن همچنان در جستجوی راه های زدن به ريشه آخوند های حاکم بر ايران است. بنظر می رسد که آخرين نقشه، ايجاد شورش در آن قسمت از ايران است که از نظر سياسی از همه مساعد تر است، استان آذربايجان در ايران.

به نوشته واشنگتن تايمز، مقامات وزارت دفاع، پنتاگون مخفيانه با محمود علی چهرگانی، رهبر جنبش آگاهی ملی آذربايجان جنوبی SANAM ديدار کرده اند.

راز مگويی نيست که دولت بوش مايل است رژيم جمهوری اسلامی برود. اما طراحان جنگی می دانند که تهاجم به سبک عراق، بُرد نظامی در درگيری با قوای ايران ندارد. به همين دليل، بهترين راهبرد برای شاهين های کاخ سفيد، يافتن يک جنبش مقاومت بومی، دادن کمک های مالی و شايد لجستيک به آن و سپس، نشستن به اميد پيروزی است.

چهرگانی مناسب بنظر می رسد. او استاد زبانشناسی است و از فرمندی و نفوذ بر مردم برخوردار است. او با 600000 رای از آذربايجان به نمايندگی مجلس اسلامی رسيد. سپس او را سه سال به خاطر اعتراض های تندش به جمهوری اسلامی به زندان انداختند.

آزادی او از زندان، با تلاش سازمان عفو بين الملل و دبيرکل سازمان ملل کوفی عنان ميسر شد.

استان آذربايجان از نظرتاريخی برای انجام اينگونه جنبش ها و ناآرامی ها مناسب بوده است؛ از انقلاب مشروطيت تا انقلاب اسلامی.

چهرگانی طرفدار يک حکومت فدرال برای ايران است، چيزی شبيه به ايالات متحده يا آلمان که استان ها دارای حدی از خودمختاری هستند.

XS
SM
MD
LG