لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۲

لايحه دموکراسی برای ايران در مجلس نمايندگان آمريکا نيز حاميانی يافته استIran Bill in the House of Representatives - 2003-06-06


Iran Bill in the House of Representatives, Congressman Brad Sherman Cosponsor of the “Iran Freedom and Democracy Support Act”

تحولی تازه در پشتيبانی از"لايحه دموکراسی ايران"

پريچهر فرزام: مجلس نمايندگان آمريکا، واشينگتن

"لايحه دموکراسی ايران" لايحه ای است که در آن از يک حکومت جايگزين در ايران گقتگو شده و خواهان برقراری آزادی و دموکراسی و رعايت حقوق بشر در ايران است.

"لايحه دموکراسی ايران" روز نوزدهم ماه مه گذشته پس از آنکه از سوی اعضای حزب جمهوريخواه ايالت کانزاس -"سام براون بک" - و"جان کورنين" از ايالت تکزاس در سنای آمريکا، در يک کنفرانس مطبوعاتی در اختيار رسانه های همگانی قرار گرفت؛ به جلسه سنای آمريکا تسليم و سپس از سوی سنا برای بررسی و اظهار نظر به کميته روابط خارجی ارسال شد.

در تحولی تازه، "براد شرمان" عضو حزب دمکرات از ايالت کاليفرنيا در مجلس نمايندگان آمريکا با پشتيبانی از اين لايحه، خود برای نخستين بار لايحه ای را با نام "لايحه پشتيبانی آزادی و دموکراسی ايران" به مجلس نمايندگان ارائه کرده است.

"براد شرمان" که ضمناًعضو ارشد کميته روابط بين المللی و کميته های فرعی تروريسم جهانی، منع گسترش تسليحات اتمی و حقوق بشر مجلس نمايندگان نيز هست، موارد چندی را به لايحه تقديمی خود به مجلس نمايندگان افزوده است. هدف اين لايحه، توسعه و تشويق اصلاحات دموکراتيک در ايران و قاطعيت دادن بيشتر به سياست ايالات متحده آمريکا در برابر رژيم ايران است.

وی در مقدمه لايحه خود دلايل پشتيبانی خويش را از "لايحه دموکراسی ايران" در سنای آمريکا، برای همکارانش چنين توجيه می کند:

همانطور که می دانيد رژيم سرکوبگر تهران بصورتی خطرناک به مرحله توليد جنگ افزارهای هسته ای نزديک شده است.

اين رژيم همچنين به تروريستهای القاعده پناه داده و از تروريسم پشتيبانی می کند و سابقه تاًسف باری در زمينه نقض حقوق بشر در ايران دارد.

" لايحه آزادی و دموکراسی ايران" که توسط "براد شرمان" عضو مجلس نمايندگان آمريکا به اين مجلس داده شد، تفاوتهای ديگری نيز با لايحه سناتور براون بک دارد که اختصاص بخشی از وام های مورد نظر بانک جهانی برای ايران بمنظور مبارزه با بيماری ايدز از جمله آنهاست.

اين لايحه همچنين از رئيس جمهوری آمريکا می خواهد که در هر مورد، موارد پناه دادن ايران به اعضای شبکه تروريستی القاعده را به کنگره گزارش دهد.

XS
SM
MD
LG