لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۴

دو خبر مربوط به ايران به نقل از روزنامه فايننشال تايمز - 2003-06-06


آژانس بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل می گويد ايران مقررات پردازش مواد اتمی را نقض کرده است، 6 ژوئن 2003

گزارش محرمانه اين سازمان که ديروز جمعه در اختيار اعضای هيئت مديره آن قرار گرفت مدعی است که جمهوری اسلامی برطبق تعهداتی که دارد، می بايد قبل از شروع به کار روی مواد هسته ای اين سازمان را مطلع می ساخت و چنين نکرده است.

گزارش IAEA شک و ترديد نسبت به اهداف اتمی جمهوری اسلامی را تقويت کرده و کمک می کند تا ايالات متحده بتواند ايران را ناقض قرارداد منع گسترش سلاح های اتمی اعلام کند.

يک ديپلومات می گويد:"اين گزارش که بعد از سفر البرادعی به ايران تهيه شد، جنبه فنی دارد و تفسير، به لحاظ وخامت آن، بسته به نظر کشور های عضو دارد.

سازمان بين المللی انرژی اتمی همکاری های گسترده با ايران دارد. در بعضی زمينه ها، جمهوری اسلامی همکاری کرده است و در زمينه هايی مقاومت می کند."

چارلز کلووِر، بغداد 5 ژوئن 2003

گروه شيعيه مورد حمايت جمهوری اسلامی ايران با موشک به قوای آمريکا حمله کرد نيرو های ارتش ايالات متحده در عراق پنج شنبه اعلام کردند که اعضای شبه نظامی گروه مورد حمايت ايران ايران را در ارتباط با با حملاتی به سربازان آمريکايی دستگير کرده اند.

چنين چيزی می تواند روابط بين واشنگتن و تهران را که از قبل هم زير فشار بود، بازهم خراب تر کند.

يک سخنگوی نظامی گفت که در 21 ماه مه، 20 تن از اعضای سپاه بدر را به دليل حداقل يکی از حملات موشکی به قوای آمريکايی دستگير کرده است.

اين نخستين باری است که آمريکا علناً سپاه بدر و رهبری آن، يعنی شورای اعلای انقلاب اسلامی عراق را به خشونت های ضد آمريکايی در عراق مرتبط می کند. در ده روز گذشته، 9سرباز آمريکايی در نتيجه اين خشونت ها کشته شده اند.

حميد بياتی سخنگوی شورای اعلای انقلاب اسلامی عراق می گويد که در اين مورد، اطلاعاتی از طرف ارتش آمريکا دريافت نکرده است و اتهامات عليه دستگيرشدگان کاملاً کذب است.

XS
SM
MD
LG