لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۶

کارشناسان انرژی اتمی کار خود را با همراهی کارکنان نظامی آمريکا از روز شنبه درعراق آغازمی کنند - 2003-06-06


کاشناسان سازمان بين المللی انرژی اتمی کار خود را از فردا آغاز می کنند و به گفته مقامات وزارت دفاع آمريکا کارکنان نظامی آمريکا در عراق آنها را در تمام مدت همراهی می کنند. اين نخستين بار از زمان جنگ عراق است که کاشناسان سازمان بين المللی انرژی اتمی اجازه يافته اند به عراق بروند.

گروه کوچکی از کارشناسان سازمان بين المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، امروز وارد بغداد شدند تا ارزيابی خسارات وارده به بزرگترين تأسيسات هسته ای عراق را آغاز کنند. مقامات آمريکا تازه اخيراً به خاطر ملاحظات ايمنی تصميم گرفتند به کارشناسان سازمان بين المللی انرژی اتمی اجازه بدهند از نيروگاه طويثه نزديک بغداد بازرسی کنند.

نيروهای آمريکا اذعان دارند که دارای تجهيزات لازم برای اينگونه ارزيابی نيستند. شناسان از فردا کار خود را آغاز می کنند چندين هفته مهلت دارند مأموريت خود را به انجام برسانند کارشناسان سازمان بين المللی انرژی اتمی کار خود را از فردا آغاز می کنند و به گفته مقامات وزارت دفاع آمريکا کارکنان نظامی آمريکا در عراق آنها را در تمام مدت همراهی می کنند.

هنگامی که نيروهای آمريکا پس از سرنگون ساختن رژيم صدام حسين تأسيسات هسته ای عراق را بدون حفاظت به حال خود رها کردند چپاولگران ضمن غارت تأسيسات هسته ای عراق به آن تأسيسات آسيب رساندند و مواد راديوآکتيو را که برای ايمنی و تندرستی انسان خطرناک است در سراسر آن تأسيسات پراکنده ساختند. اين نخستين بار از زمان جنگ عراق است که کاشناسان سازمان بين المللی انرژی اتمی اجازه يافته اند به عراق بروند.

XS
SM
MD
LG