لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

روسيه: مسکو به برنامه خود برای احداث رآکتور هسته ای درايران ادامه خواهد داد - 2003-06-06


گزارش شده که سازمان بين المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، گفته است که جمهوری اسلامی موافقتنامه هائی را که در مورد ضمانتهای هسته ای امضا کرده بود مراعات نکرده است.

امروز يک ديپلمات در مقر سازمان بين المللی انرژی اتمی در وين، پايتخت اترش، گفت آن سازمان در گزارش خود درباره ايران به نتيجه رسيده است که ايران گزارش نکرده است که مواد هسته ای در اختيار دارد و تأسيسات نگاهداری و فرايند مواد هسته ای ساخته است. به گفته آن ديپلمات، سازمان بين المللی انرژی اتمی در گزارش خود افزوده است که ايران برای مراعات مقررات اقدام کرده است. هئيت مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی قرار است ده روز ديگر برای شور درباره برنامه هسته ای ايران تشکيل جلسه بدهد.

يک مقام بلندپايه دولت روسيه می گويد مسکو به برنامه خود در راستای کمک در زمينه احداث يک رآکتور هسته ای در ايران ادامه خواهد داد زيرا روسيه شواهدی به دست نياورده است که مؤيد اتهاماتی باشد که آمريکا عليه دولت ايران عنوان کرده و گفته است که ايران قصد دارد سلاح های هسته ای بسازد.

دولت پرزيدنت بوش مدعی شده است که کمک روسيه به ايران به آن کشور امکان خواهد داد برنامه توليد سلاح های هسته ای خود را سريعتر پيش ببرد. آمريکا به اين دليل از روسيه خواسته است کمکهای خود را به ايران قطع يا محدود کند. امروز گؤورگی مامِدوف، معاون وزارت امور خارجه روسيه، در مصاحبه با يک روزنامه چاپ روسيه گفته است که روسيه مانند آمريکا به ايران شک ندارد و فکر نمی کند که ايران مترصد ايجاد زرادخانه هسته ای باشد.

مقام روس گفت سازمان بين المللی انرژی اتمی، وابسته با سازمان ملل متحد، هيچ موردی از موارد نقض مفاد پيمان بين المللی منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای از سوی ايران کشف نکرده است. آمريکا رژيم ايران را متهم ساخته که نزديک شهر نظنز يک کارخانه تغليظ اورانيوم می سازد که برای توليد سلاح های هسته ای به کار می رود. مقامات آمريکا خواهان آن هستند که سازمان بين المللی انرژی اتمی اعلام کند که ايران مقررات پيمان منع گسترش را نقض کرده است. اوايل هفته اخير مقامات روسيه از ايران خواستند با امضای ضمنانتنامه های تازه ای در مورد مقاصد مسالمت آميز خود ، نگرانی های بين المللی را در مورد برنامه هسته ای اش کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG