لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۶

تأمين سوخت هسته ای برای استفاده در نيروگاه اتمی ايران توسط روسيه - 2003-06-05


يک مقام دولت روسيه می گويد حتی اگر ايران سند جديدی در مورد برنامه هسته ای خود با سازمان ملل متحد امضا نکند روسيه سوخت هسته ای در اختيار ايران خواهد گذاشت.

الکساندْر ياکووِنکو، سخنگوی وزارت امور خارجه روسيه امروز به خبرنگاران گفت که حتی اگر ايران مقاوله نامه تازه ای در ارتباط با بازرسی های جدی تر بر اساس پيمان بين المللی منع گسترش جنگ افزارهای هسته ای امضا نکند، روسيه سوخت هسته ای لازم را برای استفاده در نيروگاه اتمی ايران تأمين خواهد کرد.

اين اظهار يک مقام روس با سخنان ديروز تونی بلر، نخست وزير بريتانيا، مشعر بر اينکه مسکو قول داده است تحويل تا زمانی که ايران مقررات سازمان بين المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد را به مورد اجرا نگذاشته، سوخت هسته ای به ايران را متوقف سازد.

ايران اتهاماتی را که آمريکا عليه رژيم جمهوری اسلامی عنوان می کند و می گويد که ايران سرگرم توليد سلاح های هسته ای است، تکذيب می کند و می گويد که برنامه هسته ای ايران تنها برای مصارف مسالمت آميز است.

مقامات ايران می گويند برنامه های هسته ای ايران هماکنون نيز زير کنترل سازمان بين المللی انرژی اتمی قرار دارد.

آمريکا پافشاری می کند که هيچ کشوری نبايد به رژيم جمهوری اسلامی ايران در زمينه طرح های هسته ای کمک بکند مگر آنکه ايران تمام مقررات و الزامات سازمان بين المللی انرژی اتمی از جمله شرط بازرسی بر اساس اخطار کوتاه مدت را بپذيرد و مراعات کند.

قرار است سازمان بين المللی انرژی اتمی، اواخر ماه ميلادی جاری گزارش خود را در باره برنامه های هسته ای ايران منتشر کند.

XS
SM
MD
LG