لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۳

هانس بليکس: بايد به بازرسان اجازه داده شود کاوش برای يافتن جنگ افزارهای  نابودی همگانی عراق را پيگيری کنند - 2003-06-05


هانس بليکس، رئيس بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد، امروز در شورای امنيت گفت بايد به بازرسان اجازه داده شود کاوش برای يافتن جنگ افزارهای نابودی همگانی عراق را پيگيری کنند.

آقای بليکس گفت هنوز مقدور است که به حقيقتی که همه طرفها خواهانش هستند دست يابيم.

ديپلمات سوئدی اهم نکات گزارش نهائی خود را درباره جستجوی جنگ افزارهای نابودی همگانی عراق اجمالا ً در شورای امنيت سازمان ملل متحد بازگو کرد.

آقای بليکس گفت که بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد سلاح های شيمائی يا ميکربی در عراق نيافتند اما پيش از تعليق عملياتشان به سبب آغاز جنگ در عراق سر نخ های متعددی داشتند که می خواستند پيگيری کنند و بسياری از پرسش ها بدون پاسخ ماند.

وی گفت تا حدودی با آمريکا هم عقيده است که عراق وضعيت انبار ويروسهای بيماری سياه زخم را که برای استفاده در سلاح های ميکربی خود تهيه کرده بود روشن نساخت و وجود لابراتوآرهای سيار جنگ افزارهای ميکربی خود را که ظن می رفت در اختيار داشته باشد اعلام نکرد.

آقای بليکس که در پايان ماه ميلادی جاری از مقام خود کناره گيری می کند گفت بازرسان سازمان ملل متحد آماده اند مأموريت خود را در عراق پيگيری کنند. واشنگتن با اين امر مخالف کرده است و می گويد بازرسان آمريکائی هم اکنون سرگرم کاوش برای سلاح های ممنوعه عراق هستند.

XS
SM
MD
LG