لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۸

ايران پيشنهاد کرده است که آمريکا در راستای احداث نيروگاه های هسته ای به ايران کمک کند - 2003-06-02


ايران پيشنهاد کرده است که آمريکا در راستای احداث نيروگاه های هسته ای به ايران کمک کند. منظور ايران از اين پيشنهاد اين است که از نگرانی های آمريکا در مورد اينکه ايران پنهانی می کوشد جنگ افزارهای هسته ای توليد کند کاسته شود. حميد رضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی امروز گفت اگر آمريکا واقعا ً در مورد نيات هسته ای ايران نگران است می تواند در ساخت نيروگاه های هسته ای ايران مشارکت کند.

ايران اتهاماتی را که آمريکا عليه رژيم ايران دائر بر اينکه ايران از برنامه انرژی هسته ای خود به عنوان سرپوشی برای برنامه تسليحات هسته ای بهره برداری می کند تکذيب کرده است. هفته گذشته آمريکا دعوت روسيه را برای مشارکت با آن کشور در زمينه احداث نيروهای هسته ای بوشهر که سالها در دست اجرا بوده است رد کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت هيچ کشوری نبايد به ايران در راستای طرح های هسته ای کمک کند مگر آنکه ايران به سازمان بين المللی انرژی اتمی وابسته به سازمان ملل متحد اجازه بدهد با اخطار کوتاه مدت از تأسيسات هسته ای ايران بازرسی کند.

در يک تحول ديگر، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران حکم دادگاه فدرال آمريکا را دائر بر محکوميت رژيم ايران در ارتباط با بمب گذاری کاميونی در مقر نيروهای آمريکا در لبنان که به قتل ۲۴۱ تفنگدار دريائی آمريکا منجر شد محکوم کرد. مقام ايران دادگاه آمريکا را متهم ساخت که به عوض پرداختن به امور حقوقی و قضائی، به کارهای سياسی پرداخته است. قاضی دادگاه آمريکائی روز جمعه گذشته حکم داد که ايران به حزب الله لبنان که مسئول آن بمب گذاری شناخته شد، کمکهای مادی و فنی سرشار داده بود.

XS
SM
MD
LG