لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

مدير آمريکائی امور مدنی عراق يک شورای سياسی عراقی موقت را مأمور کمک در زمينه اداره امور عراق خواهد کرد - 2003-06-02


يک مقام بلندپايه آمريکا در عراق می گويد مدير آمريکائی امور مدنی عراق يک شورای سياسی عراقی موقت را مأمور کمک در زمينه اداره امور عراق خواهد کرد.

مقامات آمريکا و بريتانيا پيشتر گفته بودند که عراقی ها بايد خودشان با تشکيل يک مجتمع ملی دولت موقت خود را منصوب کنند. مقام آمريکائی که خواسته است نامش فعلا ً برده نشود می گويد شورای مورد نظر متشکل از ۲۵ تا ۳۰ تن از رهبران عراقی هايی خواهد بود که با مشورت با مردم عراق انتخاب خواهند شد.

روزنامه واشنگتن پست می نويسد رهبران گروه های تبعيدی سابق عراق از اين طرح آمريکا انتقاد کرده اند و می گويند مردم عادی عراق اين اقدام را اقدامی در راستای ممانعت از حتی مشارکت اسمی در امور کشورشان تلقی خواهند کرد.

ضمنا ً دولت بريتانيا تصميم خود را در مورد مشارکت در جنگ عليه عراق به رهبری آمريکا توجيه کرده و گفته است که تونی بلر، نخست وزير بريتانيا مردم را در مورد مهمترين دليل جنگ عليه رژيم صدام حسين که همانا وجود جنگ افزارهای نابودی همگانی در عراق بوده فريب نداده است.

جک استرا، وزير امور خارجه بريتانيا در يک مصاحبه راديوئی در بريتانيا گفت دولت بريتانيا مردم را گمراه نکرده است. وی گفت بيشتر شواهد عليه صدام حسين در پرونده های بازرسان تسليحاتی سازمان ملل متحد موجود بود.

خانم کلر شورت، وزير پيشين عمران بين المللی بريتانيا گفته است که آقای بلر مردم و پارلمان بريتانيا را فريب داد. انتظار می رود پارلمان بريتانيا در اين هفته از آقای بلير در مورد جنگ افزارهای نابودی همگانی عراق توضيح بخواهد.

XS
SM
MD
LG