لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۴

راهنمای جستجوی مطالب گذشته صفحات فارسی اينترنت صدای آمريکا - 2003-05-31


راهنمای جستجوی مطالب گذشته صفحات فارسی اينترنت صدای آمريکا

موتور جستجوی پايگاه داد ه ها database صدای آمريکا، يکی از قدرتمند ترين جستجو گر های موجود است. در حالی که بسياری از پايگاه های اينترنتی فاقد جستجوگر داخلی بوده و يا مجبور به استفاده از موتور های عمومی مانند "گوگِل" هستند، جستجو گر VOA که از موتور Cold Fusion استفاده می کند، در زمينه کاويدن داده ها، سنتاً ممتاز و درجه يک بوده است.

برای انجام يک جستجوی موفق، توجه به چند راهنمايی سودمند است:

1- در سمت بالای راستِ صفحه فارسی voanews.com/Persian جعبه ای برای ورود يک کلمه کليدی وجود دارد. همچنان که عنوان بالای جعبه مشخص می کند (شکل يک) اگر کلمه مورد نظر در اين جعبه وارد شود، تنها مطالب دو هفته اخير جستجو خواهد شد.

2- در زير همان جعبه، کلمه "جستجو" را می بينيد (شکل دو). اگر "جستجو" را کليک کنيد، به صفحه جستجوی پيشرفته خواهيد رفت (شکل دو). در اين صفحه نخست "زبان" را ملاحظه می فرماييد که از قبل، روی Persian تنظيم شده است. اما از همين جعبه زبان می توانيد زبان های ديگر را نيز انتخاب کنيد، مثلاً English و از مقالات سايت انگليسی صدای آمريکا استفاده کنيد.

3- اگر مطمئن نيستيد که مطلب مورد نياز در چه زمانی انتشار يافته، در جعبه "از" تاريخ جستجو را يک سال عقب ببريد: مثلاً 05/17/2002

4- موتور جستجو فقط عناوين مطلب و يا توضيح teaser را جستجو می کند و کاری به محتوا و کلمات مقاله ندارد. بنابراين اگر جستجوی شما نتيجه نداد، سعی کنيد با وارد کردن کلمه ديگری دنبال مطلب بگرديد.

5- وارد کردن تنها يک کلمه برای جستجو، بهتر از وارد کردن چند کلمه به عنوان پارامتر های جبر بول است. يعنی برفرض، اگر هدف پيدا کردن مطلب درباره "غارت موزه ملی بغداد" است، بهتر است کلمات داخل گيومه تک تک جستجو شوند تا اين که با علامت + يا داخل گيومه، تبديل به کلمه مرکب گردند.

6- اگر کامپيوتر شما امکان تايپ فارسی ندارد، می توانيد کلمه مورد نظر را از طريق کپی و چسباندن paste وارد جعبه جستجو کنيد. برای اين کار، در هر صفحه فارسی که کلمه مورد نظر يا کلمه مشابه را ديديد، موش را در ابتدای حرف اول آن قرار دهيد، کليک راست کنيد و با کشيدن روی کلمه آن را برجسته highlight سازيد. سپس از منوی بالای صفحه Edit را کليک و بعد Copy را کليک کنيد. پيکان روی مانيتور را در جعبه جستجو قرار دهيد و کليک کنيد. مجدداً به Edit رفته و اين بار Paste را کليک کنيد.

XS
SM
MD
LG