لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

سفير ايالات متحده در عربستان سعودی  گفت که خطر حملات تروريستی بيشتر عليه  منافع آمريکا و غرب در عربستان در سطح بالائی است - 2003-05-29


شاهزاده نايف بن عبدالعزيز وزير کشور عربستان سعودی ضمن اعلام اين بازداشت ها گفت چند تن از مظنونين در مدينه شهر مقدس مسلمانان دستگير شده اند.

علی عبدالرحمان القمدی که بگفته ی مقامات سعودی مغز متفکر بمب گزاری های انتحاری 12ام می در مجموعه های ساختمانی محل سکونت خارجيان در ِ پايتخت عربستان بوده از جمله دستگير شدگان است .در اين حملات 34 تن از جمله 8 آمريکائی کشته شدند.

هر چند مقامات ايالات متحده و عربستان سعودی معتقدند که شبکه ی تروريستی القاعده مسبب اين حمله ی تروريستی بوده است ،اما می گويند هنوز مشخص نيست که دستگير شدگان از اعضای القاعده باشند.

در ضمن روز جهارشنبه رابرت جوردن سفير ايالات متحده در عربستان سعودی گفت که خطر حملات تروريستی بيشتر عليه منافع آمريکا و غرب در عربستان در سطح بالائی است .

آقای جوردن می گويد نشانه ای در دست نيست که حاکی از آن باشد که بمب گزاری های رياض حادثه ای بوده که تنها يک باراتفاق افتاده است .

سفير ايالات متحده در عربستان سعودی به علت حضور بسياری از افرادی که در افغانستان جنگيده اند در عربستان وهمچنين افراد ديگری که در اهداف و روش های القاعده شريکند در آن کشور حضورشبکه ی تروريستی القاعده در کشور سعودی را بسيار واقعی و مداوم خواند .

آقای جوردن گفت انتظار می رود تيم اف-بی-آی که سرگرم تحقيق در زمينه ی بمب گزاری های رياض است نتيجه ی تحقيقات خود را تا آخر هفته اعلام کند.

ايالات متحده قبلاً و در جريان تحقيق پيرامون حوادث تروريستی گذشته از آن شکايت داشت که مقامات انتظامی سعودی راه دسترسی آنها را به مدارک ،شاهدان و مظنونين سد کرده اند. مقامات عربستان سعودی که از اتهاماتی که ايالات متحده در مورد عدم تلاش کافی برای پيشگيری از بمب گزاری ها متوجه آنها کرده است بشدت ناراحت شده اند می گويند برای دستگيری مسئولين بمب گزاری ها و متوقف ساختن وقوع حملات آتی،تدابير امنيتی شديدی اتخاذ کرده اند.

XS
SM
MD
LG