لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۵

ايران می گويد مطمئن نيست که آيا سيف العادل، يکی از رهبران شبکه تروريستی القاعده در ايران در اسارت باشد - 2003-05-29


ايران می گويد مطمئن نيست که آيا يکی از رهبران شبکه تروريستی القاعده به نام سيف العادل در ايران در اسارت باشد. حميدرضا آصفی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی، امروز گفت مأموران ايرانی گروهی از اعضای القاعده را بازداشت کرده اند اما هنوز همه آنها را شناسائی نکرده اند. مقامات آمريکا می گويند متعقدند که سيف العادل در جمهوری اسلامی است. آمريکا می خواهد در ارتباط با بمب گذاری های سال ۱۹۹۸ در دو سفارتخانه آمريکا در خاور آفريقا از وی بازجوئی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی گفت اگر معلوم شود که آقای عادل در ايران است مقامات ايران همان کاری را که در گذشته با اعضای القاعده کرده اند خواهند کرد و او را به کشوری که از آنجا به ايران آمده است پس خواهند فرستاد. گفته می شود که عادل يکی از اعضای بلندپايه القاعده و سازمان جهاد اسلامی مصر است که منحله و ممنوع الفعاليت شده است.

آمريکا اخيرا ً در چندين مورد، رژيم تهران را متهم ساخته که به افراد فراری القاعده از جمله سعد، پسر اوسامه بن لادن پناه داده است، هر چند که رژيم تهران اين اتهامات را تکذيب می کند.

ديروز مشاور امنيت ملی آمريکا، کندليسا رايس، گفت آمريکا در مورد برنامه هسته ای ايران و اتهامِ پناه دادن رژيم جمهوری اسلامی به اعضای شبکه تروريستی القاعده داخل خاک ايران کماکان نگران است اما افزود که آمريکا متعهد است نسبت به وضعيت ايران راهکرد چند جانبه ای در پيش بگيرد. خانم رايس گفت پرزيدنت بوش در نظر دارد طی سفر قريب الوقوع خود به اروپا درباره اين مسئله با رهبران روسيه و چين گفتگو کند.

در حالی که آمريکا با استناد به وجود زرادخانه های پر از جنگ افزارهای نابودی همگانی در عراق و پيوندهای رژيم بغداد با تروريسم عليه عراق وارد جنگ شد، در مورد ايران، به گفته مشاور امنيت ملی آمريکا، در ميان بودن نگرانی های مشابه مستلزم راهکرد متفاوتی است. وی تأکيد کرد که در مورد عراق، صدام حسين به مدت بيش از يک دهه به قطعنامه های سازمال ملل متحد بی اعتنائی کرده بود.

آمريکا اخيرا ً به رژيم ايران فشار آورده است که تروريستهای القاعده را که رژيم ايران متهم به پناه دادن به آنها شده است سرکوب کند. آمريکا همچنين در ارتباط با برنامه هسته ای ايران و مداخله ايران در عراق هشدار داده است. دولت ايران اين اتهامات را انکار کرده و گفته است که به عُمال القاعده در داخل خاک ايران پناه و پايگاه نداده است. امروز قرار است مقامات بلندپايه دولت آمريکا در واشنگتن ديدار کنند و سياست آمريکا را در قبال رژيم تهران مورد تجديد نظر قرار دهند.

XS
SM
MD
LG