لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

پرزيدنت بوش در نظر دارد طی سفر خود به اروپا درباره مسئله ايران با رهبران روسيه و چين گفتگو کند - 2003-05-29


مشاور امنيت ملی آمريکا، کندليسا رايس Condolezza Rice ، گفت آمريکا در مورد برنامه هسته ای ايران و اتهامِ پناه دادن رژيم جمهوری اسلامی به اعضای شبکه تروريستی القاعده داخل خاک ايران کماکان نگران است اما افزود که آمريکا متعهد است نسبت به وضعيت ايران راهکرد چند جانبه ای در پيش بگيرد. خانم رايس گفت پرزيدنت بوش در نظر دارد طی سفر قريب الوقوع خود به اروپا درباره اين مسئله با رهبران روسيه و چين گفتگو کند.

در حالی که آمريکا با استناد به وجود زرادخانه های پر از جنگ افزارهای نابودی همگانی در عراق و پيوندهای رژيم بغداد با تروريسم عليه عراق وارد جنگ شد، در مورد ايران، به گفته مشاور امنيت ملی آمريکا، در ميان بودن نگرانی های مشابه مستلزم راهکرد متفاوتی است. وی تأکيد کرد که در مورد عراق، صدام حسين به مدت بيش از يک دهه به قعطنامه های سازمال ملل متحد بی اعتنائی کرده بود

آمريکا اخيراً به رژيم ايران فشار آورده است که تروريستهای القاعده را که رژيم ايران متهم به پناه دادن به آنها شده است سرکوب کند. آمريکا همچنين در ارتباط با برنامه هسته ای ايران و مداخله ايران در عراق هشدار داده است. دولت ايران اين اتهامات را انکار کرده و گفته است که به عُمال القاعده در داخل خاک ايران پناه و پايگاه نداده است. امروز قرار است مقامات بلندپايه دولت آمريکا در وانشگتن ديدار کنند و سياست آمريکا را در قبال رژيم تهران مورد تجديد نظر قرار دهند.

XS
SM
MD
LG