لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۵

سازمان عفو بين الملل : حقوق بشر به خطر افتاده است - 2003-05-28


سازمان عفو بين الملل می گويد پيکار جهانی عليه تروريسم به فزونی موارد تعدی نسبت به حقوق بشر و احساس عدم امنيت سراسر جهان منجر شده است.

سازمان عفو بين الملل در گزارش سالانه خود درباره وضعيت حقوق بشر در کشورهای گوناگون جهان که امروز در مقر آن سازمان در لندن منتشر شد گفت حقوق بشر به خطر افتاده است و دولت ها ضمن مبارزه در برابر تروريسم از نظارت و بررسی از سوی ناظران در امان بوده اند.

سازمان عفو بين الملل که از مهمترين نهادهای بين المللی برای دفاع از حقوق بشر است در گزارش خود از چندين کشور از جمله مصر، اردن و يمن انتقاد کرده و گفته است که دولتها در اين کشورها آزادی های بيان را محدود کرده اند و آمريکا هم کسانی را که در چارچوب پيکار عليه تروريسم دستگير يا بازداشت شده اند از حقوقی که از سوی محافل بين المللی به رسميت شناخته شده محروم ساخته است.

سازمان عفو بين الملل می گويد توجه جهانی به وضعيت عراق معطوف است و از سوی ديگر حقوق بشر در کشورهائی چون کلمبيا، ساحل عاج، بوروندی، چچن و نپال سخت پايمال می شود.

در مورد وضعيت حقوق بشر در خاورميانه، سازمان عفو بين الللی می گويد در سراسر خاورميانه و شمال آفريقا در سال گذشته به نام مبارزه عليه تروريسم، تعديات نسبت به حقوق بشر بد تر از گذشته شد. اين گروه حامی حقوق انسانها از اسرائيلی ها و فلسطينی ها، سخت انتقاد کرده است و گفت ارتش اسرائيل تعدی هائی در سرزمين های فلسطينی مرتکب شده است که به منزله جنايات جنگ محسوب می شود. ضمنا ً به گفته اين سازمان، گروه های مسلح فلسطينی عليه بشريت مرتکب جنايت شده اند و تشکيلات خودگردانی فلسطينی ها هم ده ها نفر را به دلايل سياسی بازداشت کرده است.

در مورد عراق، سازمان عفو بين الملل تذکر می دهد که با وجودی که حکومت سابق عراق پيش از سرنگونی شدنش برای زندانيان عفو عمومی اعلام کرده بود سرنوشت ده ها هزار نفر از مردم عراق که در سالهای گذشته ناپديد شده اند هنوز نامعلوم مانده است. سازمان عفو بين الملل رويه تعدادی ديگر از کشورهای خاورميانه از جمله جمهوری اسلامی ايران و الجزاير را در مورد نقض و پايمال حقوق بشر مورد انتقاد قرار داده است.

XS
SM
MD
LG