لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

روسيه قصددارد احداث نخستين نيروگاه هسته ای ايران را تکميل کند - 2003-05-27


دولت روسيه می گويد علی رغم نگرانی های فزاينده آمريکا در مورد جاه طلبی های هسته ای رژيم ايران، روسيه در نظر دارد احداث نخستين نيروگاه هسته ای ايران را تکميل کند.

خبرگزاری های روسيه به نقل از الکساندر روميانتسف Alexander Rumyantsev ، وزير انرژی اتمی روسيه، گزارش کرده اند که مسکو دليلی نمی بيند که موضع يا نقش خود را در مورد نيروگاه هسته ای بوشهر عوض کند. اما گِئورگی مامِدُف، معاون وزارت امور خارجه روسيه، طی گفتگوی امروز خود با غلامرضا شافعی، سفير جمهوری اسلامی در مسکو، مراتب نگرانی خود را در مورد برنامه هسته ای ايران ابراز داشت و گفت پرسش های جدی چندی درباره برنامه هسته ای ايران وجود دارد.

مقام روس گفت دولت روسيه بيصبرانه منتظر گزارشی درباره فعاليتهای هسته ای ايران است که قرار است در نيمه ماه ژوئن توسط سازمان بين المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، ارائه شود. روسيه پافشاری می کند که کمکهای هسته اش به ايران صرفا ً برای مقاصد غيرنظامی است اما اخيرا ً اعتراف کرده است که از آن نگران است که دولت ايران ممکن است سرگرم احداث تأسيسات هسته ای ديگری از جمله برای توليد اورانيوم غنی شده باشد که برای تهيه بمبهای هسته ای به کار می رود.

XS
SM
MD
LG