لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

چين اتهامات آمريکا داير بر فروش قطعات موشک به جمهوری اسلامی را تکذيب کرد - 2003-05-27


دولت چين اتهاماتی را که آمريکا عنوان کرده و گفته است که بزرگترين سازندگان اسلحه در چين قطعات موشک به رژيم جمهوری اسلامی فروخته اند بار ديگر تکذيب کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چين امروز در پکن اين اتهامات را رد کرد و تحريمهائی را که آمريکا اوايل ماه ميلادی جاری عليه شرکت چينی موسوم به « صنايع شمالی چين » وضع کرده محکوم کرد. مقام چينی واشنگتن را متهم کرد که سياستهای ملی خود را به ديگران تحميل می کند و تحريمهايش عليه شرکت چينی بيدليل است.

مقامات وزارت امور خارجه آمريکا هفته گذشته اعلام کردند که شرکت چينی که اختصارا ً نورينکو ناميده می شود تکنولوی يا مصالح موشکی به ايران فروخته است که به ايران کمک می کند موشکهای دوربُرد بسازد اما اين فنون يا مصالح موشکی را مشخص نساخته است.

طبق تحريمهای آمريکا عليه شرکت نورينکو، آن شرکت چينی از معامله با سازمانهای فدرال آمريکا و نيز صدور کالا به آمريکا محروم می شود. نورينکو از تضمين کنندگان عمده اسلحه برای ارتش چين است و در آمريکا هم تفنگهای شکاری و ديگر سلاح های سبک و کمری می فروشد و ارزش سالانه صادراتش به آمريکا بالغ بر يکصد ميليون دلار می شود. دولت چين می گويد از حدود ده ماه پيش مقررات شديدی برای ممنوع ساختن صادرات اسلحه به ايران به مورد اجرا گذاشته است و اين مقررات کماکان اجرا می شود.

XS
SM
MD
LG