لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۳

زلزله شديد در شمال ژاپن - 2003-05-26


در شمال ژاپن زلزله شديدی رخ داد که حريق و رانش های پراکنده ای بوجود آورده است. تعداد آسيب ديدگان اين زلزله رو به فزونی گذاشته و متجاوز از سی نفر شده اما جراحات اکثر مجروحان جزئی است. کسانی که مصدوم شده اند صدماتشان از رانشهائی ناشی شده که در نواحی « ايواته» و « مياگی » پيش آمده است.

زلزله به شدت هفت درجه ريشتر بود و در عمق شصت کيلومتری بستر دريا در فاصله تقريبا ً بيست کيلومتری کرانه شهرستان مياگی در شمال خاوری ژاپن رخ داد ولی ساختمانها را تا فاصله توکيو لرزاند. با اينهمه، ميزان صدمات آن محدود بوده و حتی امکان پيش آمدن امواج دريائی در اثر زلزله، بسيار ضعيف است.

زلزله حدود شش و ۲۴ دقيقه بامداد امروز به وقت محلی رخ داد و مقامات فرودگاهِ هانِدا در توکيو از پرواز و فرود هواپيماها موقتا ً جلوگيری کردند تا باند فرودگاه را بازرسی کنند.

حرکت قطارهای فوق العاده سريع السير ژاپن به نام ترنهای گلوله ای نيز متوقف شد تا خطوط آنها نيز بازرسی شود و اطمينان حاصل کنند که ترک برنداشته است. زلزله امروز ژاپن فقط دو دهم درجه ريشتر ضعيف تر از زلزله ای بود که هشت سال پيش در ناحيه کوبی در ژاپن رخ داد و بيش از شش هزار نفر را به هلاکت رساند. دليل محدود بودن ميزان صدمات زلزله اخير عمق مرکز ثقل زلزله و فاصله آن از ساحل بوده است.

XS
SM
MD
LG