لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۶

آمريکا  تماس  با ايران را قطع کرد - 2003-05-25


يک گزارش مطبوعاتی ميگويد آمريکا تماس های با ايران را در ارتباط با حملات تروريستی در عربستان سعودی قطع کرده است و اتخاذ سياستی تهاجمی با هدف بی ثباتی در دولت تهران را مورد بررسی قرار داده است. واشنگتن پست امروز به استناد اظهارات مقاماتی که از آنان نام نبرده است ميگويد فشار برای اتخاذ موضعی تهاجمی ناشی از گزارشهائی اطلاعاتی است که در آنها گفته شده است عوامل القاعده در ايران در بمب گذاريهای انتحاری دوازدهم مه در رياض دست داشته اند . هشت آمريکائی جزو سی و چهار نفر افرادی بودند که در آن بمب گذاريها کشته شدند .

واشنگتن پست ميگويد مقامات دولت بوش قرار است روز سه شنبه برای تبادل نظر در مورد استراتژی مرتبط با ايران تشکيل جلسه بدهند. به گزارش واشنگتن پست اين مقامات طرفدار اقداماتی هستند که به قيام مردم عليه دولت منجر شود. مقامات آمريکائی در مورد اين گزارش اظهار نظری نکرده اند. ايران دادن پناه به اعضای شبکه تروريستی القاعده را انکار می کند . واشنگتن پست ميگويد يکی از مقامات ارشد دولت بوش به اين روزنامه گفته است بيش از ده عامل شبه نظامی القاعده ممکن است در محله ای دور از اغيار، در نزديکی مرز افغانستان باشند .

ايالات متحده آمريکا پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ مناسبات ديپلوماتيک با ايران را قطع کرد اما در طول سالها ، از جمله اين اواخر ، تماس هائی با ايران ، هم پيش از جنگ تحت رهبری آمريکا در عراق ، و هم پس از آن ، گزارش شده است.

ديروز روزنامه عربی زبان الحيات چاپ لندن اظهارات کمال خرازی وزير امور خارجه ايران را نقل کرد که گفته است تماس هائی بود اما فعلا متوقف شده است. آقای خرازی گفت در کانون صحبت ها ، دولت جديد پس از سرنگونی صدام حسين بود .

پرزيدنت بوش سال گذشته ايران را همراه با عراق و کره شمالی اعضای محور شرارت ناميد و دولت او بارها در مورد برنامه های اتمی ايران ابراز نگرانی کرده است .

XS
SM
MD
LG