لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۹

Iran Democracy Act لايحه دموکراسی ايران - 2003-05-24


“Iran Democracy Act” introduced at a news conference on Monday May 19, 2003 by Senator Brownback & Senator Cornyn

پريچهر فرزام ـ سنای آمريکا

در هفته جاری سناتورهای جمهوری خواه عضو سنای آمريکا ـ سام براون بک و جان کورنين ـ، "لايحه دموکراسی ايران" را به آگاهی نمايندگان رسانه های گروهی رساندند. اين لايحه از يک حکومت جايگزين در ايران گفتگو می کند که آزادی، دموکراسی و رعايت حقوق بشر را در آن سرزمين به مرحله اجرا در آورد.

سناتور کورنين می گويد هفت سال از حکومت به اصطلاح اصلاح طلبان در ايران می گذرد و روشن است که رژيم سرکوبگر ايران، همچنان بر همان پايه قبلی خود می چرخد. سناتور کورنين در ادامه سخنان خود می گويد همانطور که سناتور "براون بک" هم اشاره کرد از حکومت ايران در فهرست سال ۲۰۰۲ ميلادی وزارت امور خارجه آمريکا ـ آن هم در صدر ـ بعنوان دولتی که در جهان حامی تروريسم است، نام برده می شود. حکومتی که منابع مالی، آموزشی و سلاح های لازم و همچنين پناهگاه امن گروههای تروريستی است، حزب اله لبنان، حماس و جهاد اسلامی.

سناتور "کورنين" در ادامه سخنان خود می گويد تصويب "لايحه دموکراسی ايران" وسايل يک همه پرسی يا رفراندوم را در آن سرزمين تحت نظارت سازمانهای بين المللی فراهم می کند. اين رفراندوم به اين معناست که مردم ايران بگويند آيا از حکومت بنيادگرای فعلی حمايت می کنند يا از تاًسيس و تشکيل حکومتی تازه و جايگزين بر مبنای احترام به آزادی و رعايت حقوق بشر.

سپس سناتور "براون بک" به معرفی ايرانی هائی که برای ادای شهادت درباره شکنجه ها و اعمال غير انسانی حکومت ايران به آنجا آمده اند ميپردازد و می گويد "بهمن رهبری" در اينجا حضور دارد. يک ايرانی که در ايالت تکزاس زندگی می کند و خلبان جنگی بوده است. بهمن رهبری 5 سال در زندان های رژيم ايران زجر و شکنجه ديده است و می خواهد از آنچه بر وی گذشته، ما را آگاه کند. سناتور "براون بک" از وی ميخواهد تا آنچه را که دقيقاً بر او گذشته است برای خبرنگاران حاضر در جلسه شرح دهد.

بهمن رهبری شروع به سخن می کند و می گويد من خلبان نيروی هوائی ايران بودم که در ارتباط با کودتای "نوژه" دستگير شدم و ۵سال در زندان رژيم ايران بودم.

سناتور "براون بک" می پرسد چه سالهائی؟

بهمن رهبری می گويد که از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۵

وی سپس می گويد شش ماه اول زندان، روز و شب من را شکنجه کردند. چشمانم بسته بود و تمام دندانهای من را شکستند. وی که ياد آوری شکنجه های زندان رژيم ايران، خود او و حاضرين در جلسه را بشدت تحت تاًثير قرار داده است در ادامه می گويد در آنجا با من رفتاری کردند که در اينجا حتی با حيوانات هم نمی کنند.

من اين رژيم را طالبان ايران مينامم. تفاوتی بين آنان نيست.

گروههای ايرانی ـ آمريکائی نيز از "لايحه دموکراسی ايران" حمايت کرده اند از جمله شورای ايرانی حزب جمهوريخواه آمريکا در نامه ای به سناتور "براون بک" می گويد: ما بعنوان آمريکائی هائی که به ميراث ايرانی خود افتخار می کنند، در کنار رئيس جمهوری آمريکا ـ جورج دابليو بوش ـ، و تمام کسانی ايستاده ايم که در کنار مردم شجاع ايران ايستاده اند. مردمی که به دنبال بر قراری دموکراسی، رعايت حقوق بشر و رفاه اقتصادی در ايران هستند.

XS
SM
MD
LG