لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۴

ضبط محموله يک قايق ماهيگيری  مملو از تسليحات  قاچاقی توسط ارتش نيروی دريايی اسرائيل - 2003-05-22


افراد نيروی دريائی اسرائيل يک کشتی حامل مواد مورد استفاده برای ساختن بمب را متوقف و ضمن ضبط محموله آن، فردی را که گفته ميشود از فعالان گروه چريکی حزب الله است، توقيف کرده اند.

مقامات نظامی اسرائيل ميگويند کماندوهای دريائی روز چهارشنبه کنترل اين کشتی کوچک را که از آبهای شمال اسرائيل بسوی مصر يا نوار غزه پيش ميرفت، بدست گرفتند. کماندوها هشت نفر، از جمله يک نفر را که حدس زده ميشود حزب اللهی است و حامد ابو امرا معرفی شده است، توقيف کرده اند. ارتش اسرائيل آقای امرا را به نقشه کشی برای نفوذ در غزه و تعليم شيوه های بمب سازی به چريک های فلسطينی متهم ساخته است.

گزارشهای مقدماتی حاکی از آن بود که کشتی مملو از تسليحات بوده است اما اسرائيل اکنون ميگويد بخش اعظم محموله کشتی وسائلی بود که از آنها برای ساختن بمب استفاده ميشود. ارتش اسرائيل ميگويد ميخواهد روشن سازد آيا مسافران کشتی با مسئولان حکومت خود مختار فلسطينی ارتباطی داشته اند يا نه.

اسرائيل ميگويد در اقداماتی که در ژانويه سال ٢٠٠٢ برای قاچاق تسليحات صورت گرفت و منجر به ضبط پنجاه تن اسلحه در دريای سرخ شد که با يک کشتی حمل ميشد، مقامات دولتی دست داشتند. در همين حال محمود عباس، نخست وزير جديد فلسطينی با رهبران گروه چريکی حماس ملاقات کرده است. اين نخستين باری است که آقای عباس پس از احراز مقام نخست وزيری در ماه گذشته با رهبران اين گروه چريکی ملاقات ميکند.

انتظار ميرفت که آقای عباس از حماس بخواهد حملات عليه اسرائيلی ها را متوقف کند. اسرائيل خواستار پايان بخشيدن به چنين حملاتی پيش از شروع هرگونه اقدامی برای به اجرا گذاشتن طرح موسوم به رهنمون صلح خاورميانه شده است که از حمايت آمريکا برخوردار است.

امروز در واشنگتن و بيت المقدس گزارشهائی منتشر شد که در آنها گفته شده است پرزيدنت بوش ممکن است در چارچوب يک کنفرانس سران، با آقای عباس و آريل شارون نخست وزير اسرائيل ملاقات کند.

XS
SM
MD
LG