لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۴۲

شورای  امنيت  سازمان ملل متحد تحريم های  عراق  را  لغو  کرد - 2003-05-22


شورای امنيت سازمان ملل متحد با چهارده رأی موافق و بدون هيچ رأی مخالفی، تحريم های سيزده ساله اقتصادی عليه عراق را لغو کرده است. سوريه در رأی گيری به قطعنامه لغو تحريم ها که آمريکا، بريتانيا و اسپانيا بانيان آن بودند، غائب بود. روسيه، فرانسه و آلمان سه کشوری که بشدت با جنگ تحت رهبری آمريکا در عراق مخالفت ميکردند، جزو رأی دهندگان به قطعنامه بودند.

مصوبه امروز شورای امنيت به نيروهای آمريکا و بريتانيا امکان ميدهد تا استقرار دولتی شناخته شده توسط جامعه بين المللی در عراق که نماينده مردم آن کشور باشد به شکل بخشيدن به يک دولت موقت در عراق کمک کنند. اين مصوبه در عين حال امکان فروش نفت عراق و تأمين هزينه های بازسازی آن کشور را فراهم ميکند.

جان نگروپونته John Negroponte ، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد ميگويد زمان آن فرا رسيده است که مردم عراق از منابع طبيعی خود که به علت تحريم های وضع شده عليه رژيم صدام حسين قابل بهره برداری نبود، بهره مند شوند.

تحريم های بين المللی عليه عراق پس از تجاوز سال ١٩٩٠ عراق به کويت وضع شده بود. استخراج و صادرات نفت عراق قرار است در آينده ای نزديک از سر گرفته شود. لغو تحريم ها که امروز با اکثريت قاطع آراء انجام گرفت يک پيروزی ديپلماتيک برای آمريکا تلقی شده است.

XS
SM
MD
LG