لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۱

محمد خاتمی رأی شورای نگهبان را مورد انتقاد قرار داده است - 2003-05-21


آقای محمد خاتمی، رئيس جمهوری ايران، رأی شورای نگهبان، نهاد محافظه کار نظام جمهوری اسلامی را دائر بر وتو کردن قانون گسترش اختيارات مقام رياست جمهوری مورد انتقاد قرار داده است.

آقای خاتمی می گويد تغييرات پيشنهادی شورای نگهبان در لايحه مورد بحث برای محدود ساختن دامنه اختيارات رئيس جمهور قابل قبول نيست. وی گفت شورای نگهبان اختيارات رئيس جمهور را بقدری محدود می کند که در برخی جنبه ها، حتی محدود تر از اختيارات يک شهروند عادی است.

يکی از لوايحی که به تصويب مجلس رسيده هدفش تفويض اختيار به رئيس جمهور است تا او بتواند از بسته شدن روزنامه های آزاديخواه و تعقيب قضائی فعالان طرفدار اصلاحات ممانعت کند. هدف يک لايحه ديگر ممانعت از اقدام شورای نگهبان به رد صلاحيت نامزدهای انتخابات است.

تحولات اخير بخشی از مبارزه بر سر قدرت بين محافظه کاران رژيم و اصلاح طلبان است که مهمترين ويژگی دوران رياست جمهوری آقای خاتمی بوده است. محافظه کاران از تسلط خود بر نهادهای گوناگون حکومت برای جلوگيری از اصلاحات مورد نظر آقای خاتمی از زمان انتخاب شدنش در سال ۱۹۹۷ بهره برداری کرده اند.

آقای خاتمی قول داده بود آزاديهای مدنی را در ايران گسترش دهد. محافظه کاران پافشاری می کنند که با مخالفت آنها با اصلاحات به خاطر پا برجا نگاهداشتن اصول انقلاب اسلامی است.

XS
SM
MD
LG