لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۵

پخش نوار يکی از مشاوران ارشد اسامه بن لادن از تلويزيون الجزيره - 2003-05-21


تلويزيون الجزيره نواری را پخش کرده است که گفته می شود يکی از مشاوران ارشد اوسامه بن لادن، رهبر شبکه تروريستی القاعده در آن مسلمانان را به انجام حملات بيشتری عليه غربی ها تشويق کرده است.

کانال ماهواره ای الجزيره که در قطر مستقر است می گويد کسی که در اين نوار صحبت کرده ايمن الظواهری، عضو بلندپايه سازمان القاعده است. وی در اين نوار به مسلمانان توصيه می کند از سزمشق هواپيما ربايان حادثه يازده سپتامبر پيروی کنند و به هدفهاو سفارت خانه های چهار کشور يعنی آمريکا، بريتانيا، استراليا و نروژ حمله کنند.

دولت آمريکا نيز ، تنها ساعاتی پس از پخش اين نوار اعلام کرد امروز سفارتخانه خود را در نروژ ، بدلائل امنيتی تعطيل می کند.

کولين پاول وزير امور خارجه آمريکا ايستگاه تلويزيونی الجزيره را بدايل پخش اين نوار مورد انتقاد فرار داده است و گفته است پخش نوار بر ميزان تشنجات موجود در منطقه می افزايد.

ضمناً مقامات امنيتی عربستان سعودی می گويند دوشنبه سه تن از اعضای القاعده را که قصد داشتند با ربودن يک هواپيمای مسافری به ابنيه مهم در عربستان سعودی حمله کنند دستگير کرده اند.

آمريکا و بريتانيا از جمله چهار کشوری هستند که سفارتخانه خود را در عربستان سعودی به سبب نگرانی در مورد احتمال حملات تروريستی موقتا ً تعطيل کرده اند. هم واشنگتن و هم لندن می گويند که اطلاعات موثقی دارند که نشان می دهد حملات عليه هدفهائی داخل خاک عربستان سعودی قريب الوقوع است.

XS
SM
MD
LG